W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekazanie gruntu pod budowę Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach – oddziału Muzeum Podlaskiego

07.09.2022

W Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Jerzego Popiełuszki – legendarnego kapłana „Solidarności” zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa – odbyła się dziś uroczystość przekazania przez Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” gruntu pod budowę Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na rzecz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W uroczystości z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wraz z samorządem województwa podlaskiego współprowadzi Muzeum Podlaskie, wziął udział dr Piotr Szpanowski – zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego.

Przekazanie gruntu pod budowę Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach – oddziału Muzeum Podlaskiego

Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki będzie ósmym oddziałem Muzeum Podlaskiego. List intencyjny w sprawie powołania Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszko w Okopach – Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku pomiędzy Muzeum Podlaskim w Białymstoku, reprezentowanym przez dr. Waldemara Wilczewskiego – dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku a przedstawicielem Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” został podpisany w czerwcu 2020 r. w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

Według wstępnych planów Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte jesienią 2024 r., w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki.

Zgodnie z założeniem autora projektu – Mirosława Nizio, ma to być przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także cel pielgrzymek. Bryła budynku będzie swoim kształtem nawiązywać do piękna i prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów czy lokalnych kościołów Podlasia i Mazowsza Wschodniego, łącząc w sobie tradycyjną architekturę z nowoczesnością. Do budowy mają być wykorzystane kruszywa kamiennie i żwir, występujące lokalnie. Sercem założenia będzie Miejsce Skupienia w formie kapliczki przykrytej dwuspadowym dachem. Elewacja zostanie wykonana z betonowych bloków o wymiarach 80x40 cm, między którymi pojawią się pionowe i poziome prześwity. Taki zabieg architektoniczny nada dodatkowy, symboliczny wymiar, przypomni o tragicznie przerwanym życiu bł. ks. Popiełuszki, ale też wydobędzie z konstrukcji, w sposób niedosłowny, znak krzyża. Prześwity, tak jak wąskie otwory między balami drewna w wiejskiej chacie czy witraże w gotyckiej katedrze, wpuszczą do wnętrza naturalne światło. Zwiedzający, podążając w kierunku lasu, będą mogli zatrzymać się na krawędzi emblematycznej tamy. Po ścianie uskoku będą spływać strumienie wody. Betonowa konstrukcja i szum wody to nawiązanie do tamy we Włocławku – miejsca śmierci bł. ks. Popiełuszki, a także do wody jako symbolu życia i obmycia z grzechów.

Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem, działalnością i spuścizną bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom jego życia.

Na wystawie stałej zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. rekonstrukcję warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki przy ul. Chłodnej, którego wystrój wraz z meblami, pamiątkami i bibelotami, będzie przeniesiony do Muzeum i zaaranżowany jako świadek życia bł. ks. Popiełuszki. W muzeum przewidziano także przestrzeń dla ekspozycji czasowych, salę audytoryjną, a także bibliotekę z czytelnią i kawiarnię.

Obecnie finalizowane są prace nad projektem architektonicznym i aranżacją wystawy stałej. Budowa Muzeum będzie finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ks. Jerzy Popiełuszko

Urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Zginął zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r. 13 października 2009 r. błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie na podstawie Umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zawartej w dniu 17 grudnia 2019 r.

Muzeum jest instytucją wielooddziałową, w skład której wchodzą: Ratusz w Białymstoku (siedziba główna), Muzeum Historyczne, Muzeum Alfonsa Karnego, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim i Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki (w organizacji).

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}