W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Przyszłym Pokoleniom”. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

22.04.2022

„Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zbiegła się z pięknym jubileuszem 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa – państwowej instytucji kultury, utworzonej w celu wspierania ochrony zabytków. Instytut, który od wielu lat organizuje uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, kontynuuje misję zapoczątkowaną przez powołany do życia w styczniu 1962 r. Ośrodek Dokumentacji Zabytków” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które odbyły się w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie. Wydarzenia organizowane w ramach jubileuszu NID zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

„Przyszłym Pokoleniom”. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, fot. Danuta Matloch

Jak co roku spotykamy się na uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, ustanowionego w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (…) Spotkanie w gronie ludzi zaangażowanych w utrwalanie pamiątek przeszłości skłania do refleksji nad rolą dziedzictwa kulturowego w kształtowaniu tożsamości narodowej, jest też forum dyskusji na temat zarządzania tym dziedzictwem – powiedział podczas uroczystości wiceminister Jarosław Sellin.

Generalny konserwator zabytków zwrócił uwagę, że wymowa święta ochrony zabytków ma w tym roku wyjątkowy charakter, ponieważ dziedzictwo kulturowe naszego sąsiada - Ukrainy - staje się ofiarą niewyobrażalnego barbarzyństwa. Wskazał, że ludzie zajmujący się ochroną zabytków w Polsce podejmują liczne działania pomocowe wspierające zachowanie dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Przypomniał, że od kilku tygodni działa Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, jednostka funkcjonująca w strukturze Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która koordynuje krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kulturalne naszego sąsiada.

Według danych przekazanych przez Ołeksandra Tkaczenkę - ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych 166 zabytków, w tym co najmniej 60 obiektów o znaczeniu sakralnym i religijnym. Liczba ta niestety będzie zapewne wzrastać - przekazał Jarosław Sellin.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił, że tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zbiegła się z jubileuszem 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Instytucji, która wspiera Ministra Kultury w międzynarodowej misji ochrony zabytków, czego efektem jest m.in. ochrona obiektów z Listy światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.

Polska lista liczy 17 pozycji obejmujących 6 zespołów urbanistycznych i 20 pojedynczych zabytków oraz 3 obszary przyrodnicze. Lista UNESCO odzwierciedla wartość naszego dziedzictwa kulturalnego (także przyrodniczego) i buduje prestiż Polski jako kraju przywiązującego dużą wagę do ochrony tego dziedzictwa. Dlatego też jednym z priorytetów w zakresie ochrony dziedzictwa jest dążenie do rozszerzenie Listy UNESCO o kolejne zabytki z terenu Polski – powiedział generalny konserwator zabytków.

Wiceminister Sellin podkreślił również, że 19 kwietnia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał nową instytucję – Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, która stanie się istotnym elementem wzmocnienia systemu ochrony zabytków w Polsce.

W trakcie uroczystości szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych wraz z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem wręczyła trzy Złote Medale za Długoletnią Służbę przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę pracownikom Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obchody jubileuszu 60-lecia NID

Ochrona dziedzictwa kulturowego to misja, która ponad pół wieku temu została powierzona Ośrodkowi Dokumentacji Zabytków, a obecnie Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa (NID). Obchody jubileuszu 60-lecia Instytutu zaplanowano na cały 2022 rok – będą się odbywały w Warszawie oraz w 15 miastach na terenie całego kraju, gdzie mieszczą się terenowe odziały Instytutu.

W programie obchodów zaplanowano wystawy, debaty i dyskusje na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym. Nie zabraknie również prezentacji nowych technologii, które wdraża Instytut dla zachowania dziedzictwa.

W latach 70. XX wieku w Ośrodku Dokumentacji Zabytków narodziło się czasopismo „Spotkania z zabytkami” popularyzujące z wielkim powodzeniem dziedzictwo kulturowe, które od lat jest dostępne w sieci, a Instytut coraz częściej korzysta w swojej działalności z dobrodziejstw technologicznych i coraz śmielej implementuje narzędzia umożliwiające poznanie miejsc historycznych za pomocą Internetu. Przykładem może być strona www.zabytek.pl, umożliwiająca nie tylko poznanie historii zabytków, ale np. skorzystanie z już wytyczonych szlaków tematycznych.

Wystawa „Przyszłym pokoleniom”

Wystawa „Przyszłym pokoleniom”

W związku z jubileuszem zaplanowano specjalną wystawę „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”, która zostanie zaprezentowana w 15 miastach w całej Polsce. Na ekspozycji prezentowane będą zasoby NID, zgromadzona dokumentacja, współpraca z organizacjami międzynarodowymi oraz bieżące zadania realizowane przez Instytut.

Ekspozycji będą towarzyszyły sesje, spotkania oraz konferencje w regionach organizowane przez lokalne oddziały w okresie od czerwca do września.

Wśród planowanych aktywności Instytut zapowiedział również specjalną jubileuszową publikację opisującą 60-lat działalności. Jubileusz zakończy uroczysta Gala podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa.

Narodowy Instytut Dziedzictwa – rys historyczny i misja

Narodowy Instytut Dziedzictwa powstał na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 23 grudnia 2010 roku. Jest następcą utworzonego w 1962 roku Ośrodka Dokumentacji Zabytków, który w 2002 roku, po połączeniu z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, działał pod nazwą Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ). W styczniu 2007 roku do KOBiDZ przyłączony został Ośrodek Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego, a od 1 stycznia 2011 roku instytucja została przemianowana na Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Gromadzenie i udostępnianie dokumentacji będącej podstawą wpisania zabytków do rejestru oraz Krajowej Ewidencji Zabytków, opracowywanie standardów konserwatorskich, a przede wszystkim dbanie o dziedzictwo kulturowe, zarówno materialne, jak i niematerialne – to tylko niektóre z zadań powierzonych Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa. Instytut uczestniczy w przygotowaniu wniosków o wpisanie polskich zabytków na Listę dziedzictwa światowego UNESCO oraz opiniuje wnioski dla obiektów ubiegających się o miano Pomnika Historii, które są szczególnie bliskie sercom Polaków, a także najchętniej odwiedzane przez turystów. NID uczestniczył m.in. w przygotowaniu Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego, przyjętej w 2017 r. na międzynarodowej konferencji UNESCO w Warszawie.

Działalność Narodowego Instytutu Dziedzictwa nie wiąże się jedynie z ochroną zabytków. Równie ważne jest dziedzictwo niematerialne czyli tradycje, zwyczaje i przekazy od wieków kultywowane na terenie Polski. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy zaangażowaniu Instytutu prowadzi Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na którą wpisanych jest obecnie 57 obrzędów i tradycji. W 2011 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa powołał zespół ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, który zajmuje się wdrażaniem w życie postanowień Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego ratyfikowanej przez Polskę właśnie w 2011 roku.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}