W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Różnorodna, transparentna i dostępna – ministra Hanna Wróblewska przedstawiła swój plan na kulturę

22.05.2024

„Znam z doświadczenia problemy i wyzwania, z którymi mierzą się zarówno artyści, jak i menadżerowie kultury, bo przez ponad 30 lat pracowałam w kulturze, tworzyłam lub współtworzyłam różne instytucje. Objęcie przeze mnie teki ministra to sygnał dla całego środowiska kultury, że będzie współpracować z kimś, kto je doskonale rozumie” – mówiła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podczas pierwszego spotkania prasowego z dziennikarzami. W spotkaniu wzięli udział także wiceministrowie – Marta Cienkowska i Andrzej Wyrobiec.

Różnorodna, transparentna i dostępna – ministra Hanna Wróblewska przedstawiła swój plan na kulturę, fot. Danuta Matloch

Dialog różnych opcji politycznych i estetycznych

Kultura jest tym, co łączy Polaków. Jest w niej miejsce na różnorodność i dialog. 

Przyjmuję do wiadomości, że są różne opcje polityczne i opcje estetyczne, różne spojrzenia i różne perspektywy, ale najważniejsze, żebyśmy potrafili rozmawiać - mówiła Hanna Wróblewska.

Ministra kultury zapowiedziała, że przestrzenią do dialogu i merytorycznego namysłu nad kształtem polskiej kultury będzie organizowane oddolnie spotkanie środowisk twórczych - Kongres Kultury, który zaplanowany jest na listopad 2024.

Priorytetem Hanny Wróblewskiej będzie jednak nie tylko dialog i transparentne finansowanie kultury, ale przede wszystkim uczynienie jej powszechną i dostępną.

Zapowiedziała także kontynuację zmian m.in  w mediach publicznych, zapoczątkowanych  przez Bartłomieja Sienkiewicza.

Odbudowujemy zaufanie do konkursów

Ministra ogłosiła także wyniki konkursu na dyrektora Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Stanowisko obejmie Dorota Ignatjew. Dyrektorem artystycznym zostanie Jakub Skrzywanek, a współpracą międzynarodową zajmie się Dorota Semenowicz.

Hanna Wróblewska poinformowała również, że w czerwcu planowane są posiedzenia konkursowe związane z powołaniem nowych dyrektorów Polskiej Opery Królewskiej, Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego FINA, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W czerwcu ogłoszone zostaną także  konkursy na dyrektorów dwóch instytucji - Zachęty Narodowej Galeria Sztuki oraz Instytyt Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą  POLONIKA, w których obecnie są osoby pełniące obowiązki dyrektorów.

Sposób powoływania dyrektorów w instytucjach kultury to temat ważny dla całego środowiska. Ministra zaprezentowała rekomendacje opracowane przez powołaną przez MKiDN grupę ekspercką, dotyczące pożądanych zmian w procedurach konkursowych W jej skład weszli przedstawiciele  ICOM Polska, AICA Polska, Rady Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność,  Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.

Konkursy to najlepsza droga wyboru kadry zarządzającej tam, gdzie się tworzy kulturę. Chcemy, żeby wybór był oparty na kompetencjach i programie dla danej instytucji. Główne kierunki zmian, których oczekuję to odbudowanie autorytetu i zaufania do komisji konkursowych złożonych ze specjalistów w danej dziedzinie, zwiększenia transparentności konkursów i respektowania zasad inkluzywności - powiedziała ministra.

Ustawy dla kultury

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego od grudnia 2023 r. toczą się prace nad ustawami kluczowymi dla środowisk artystycznych i twórczych.

Projekt wdrożenia dyrektywy DSM i zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów 14 maja br. i przekazany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Projekt przyjęty przez rząd jest projektem możliwie najpełniej implementującym obowiązującą dyrektywę.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta ustawa nie wyczerpuje wszystkich oczekiwań środowisk artystycznych, twórców, artystów. Dlatego w czerwcu ogłaszamy Forum Prawa Autorskiego, gdzie zaprosimy artystów, twórców, aktorów, wszystkich zainteresowanych kolejnymi zmianami w obszarze prawa autorskiego, do dyskusji o tym, jakie jeszcze zmiany są niezbędne albo oczekiwane przez środowiska twórców, artystów, wykonawców - wyjaśnił podczas spotkania prasowego wiceminister Andrzej Wyrobiec.

Trwają także zaawansowane prace nad założeniami koncepcyjnymi do nowej ustawy medialnej.

Mamy opracowane założenia na podstawie wytycznych European Media Freedom Act, ale jesteśmy otwarci na dyskusję i współpracę - dodała wiceministra Marta Cienkowska. - Konsultacje społeczne zostały zapowiedziane na czerwiec 2024.

Trzecią kluczową ustawą jest ustawa o statusie artysty zawodowego, która ma na celu włączenie artystów w system ubezpieczeń społecznych. Zakończyliśmy badania prowadzone we współpracy z SWPS, dzięki którym będziemy w stanie oszacować, jak wielu osób będzie dotyczyła ustawa. Trwają również  konsultacje z różnymi zespołami i środowiskami artystycznymi. Do końca roku planowane jest zakończenie prac nad kształtem tej ustawy. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}