W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczął się nabór wniosków do programu „Ochrona zabytków”

28.09.2023

Do 31 października można składać wnioski w ramach I naboru do Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków” realizowanego w 2024 r. Wnioski wraz z obowiązkowymi załącznikami należy przesyłać wyłącznie drogą on-line za pomocą systemu EBOI.

Rozpoczął się nabór wniosków do programu „Ochrona zabytków”, fot. MKiDN

W obecnej edycji programu zaplanowano dwa terminy naboru:

  • I nabór, który potrwa do 31 października 2023 r., obejmuje prace planowane do realizacji w 2024 roku;
  • II nabór, który potrwa do 31 marca 2024 r., obejmuje refundację prac wykonanych w latach 2021-2023.

Przypominamy, że dokumentem wymaganym na etapie składania wniosku jest skan aktualnego pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac.

Szczegółowe informacje, tj. ogłoszenie o naborze, regulamin oraz zarządzenie w sprawie wytycznych, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/ochrona-zabytkow-2024.


Rekordowe wsparcie dla ochrony polskich zabytków

Ochrona polskich zabytków jest jednym z priorytetów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego od 2016 r. budżet Programu „Ochrona zabytków” jest co roku systematycznie zwiększany, odnotowując rekordowe zainteresowanie wnioskodawców. Obecnie osiąga on kwotę 250 mln zł rocznie. Przez ostatnie 8 lat dzięki Programowi zrealizowanych zostało 5 500 projektów na kwotę 1 mld 250 mln zł.

Celem programu „Ochrona zabytków” jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. Dzięki środkom z programu każdego roku udaje się uratować cenne zabytki z małych ośrodków wiejskich i miejskich, często w katastrofalnym stanie. Wspierane są też najcenniejsze obiekty z listy UNESCO oraz Pomniki Historii.

{"register":{"columns":[]}}