W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyła 49. edycja Nagrody im. Oskara Kolberga

21.03.2024

Rozpoczęliśmy nabór wniosków do 49. edycji Konkursu Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” - najstarszego i najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgłoszenia kandydatur można przesyłać do 30 kwietnia.

Ruszyła 49. edycja Nagrody im. Oskara Kolberga

Co roku nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy – wzorem patrona nagrody – gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. Zgłoszenia kandydatur mogą nadsyłać instytucje kultury i nauki (w tym uczelnie wyższe i instytuty PAN), organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe działające w sferze kultury.

Regulamin oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia w tegorocznej edycji Nagrody są dostępne na stronie: www.nagrodakolberg.pl.

Nagroda im. Oskara Kolberga

Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg (1814-1890) – polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Wyróżnienie przyznawane jest w siedmiu kategoriach:

  1. twórcom z dziedziny: sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych;
  2. mistrzom tradycji;
  3. pisarzom i poetom ludowym,
  4. kapelom ludowym,
  5. zespołom folklorystycznym,
  6. badaczom, naukowcom, regionalistom, działaczom społeczno-kulturalnym, popularyzatorom;
  7. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej.

Wyróżnienia honorowe otrzymują instytucje i organizacje szczególnie zasłużone dla rozwoju oraz popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego koordynacją zajmują się Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

 

{"register":{"columns":[]}}