W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie dyrektorów artystycznych instytucji kultury

17.05.2023

„Jest Państwa na naszych spotkaniach coraz więcej – 50 instytucji prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN, z tego 17 państwowych i 33 samorządowe. To wzrost zamierzony. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński: „kluczem do odbudowy sfery kultury jest wzmocnienie mecenatu państwa nad kluczowymi instytucjami”. Zadanie to realizujemy od 2016 roku” – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podczas spotkania dyrektorów artystycznych instytucji kultury, instytucji sztuk wizualnych oraz instytutów programujących i realizujących systemowy mecenat państwa wobec instytucji artystycznych i środowisk twórczych.

Spotkanie dyrektorów artystycznych instytucji kultury, fot. Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

Wiceminister Zwinogrodzka przekazała, że liczba instytucji współprowadzonych będzie się powiększać także w 2023 r., ponieważ współprowadzenia są ważnym elementem strategii wzmacniania i stabilizowania instytucji kultury poprzez wzmocnienie mechanizmów ich finansowania.

Prowadzimy rozmowy z kolejnymi czterema samorządami. W projekcie poszerzania liczby współprowadzonych instytucji bardzo ważne dla MKiDN jest wsparcie dla instytucji w małych ośrodkach – tam zwykle jest najtrudniej. Obecny rząd kieruje się strategią zrównoważonego rozwoju, dlatego próba wyrównywania różnic w dostępie do kultury, a tym samym funkcjonowaniu jej instytucji jest mocno realizowaną myślą i stałą troską MKiDN. W ostatnim czasie podjęcie decyzji o wspólnym prowadzeniu instytucji kultury, łączy się zazwyczaj z zaangażowaniem MKiDN w wieloletnie procesy inwestycyjne, by wymienić z największych - Teatr Muzyczny w Poznaniu czy Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Mamy nadzieję, że tę politykę będziemy dalej z powodzeniem realizować – podkreśliła Wanda Zwinogrodzka.

Wiceminister kultury zaznaczyła, że zarządzanie najważniejszymi instytucjami kultury to zarówno przywilej, jak i zobowiązanie.

Pozostajemy otwarci na uwagi i postulaty dotyczące ważnych aspektów funkcjonowania instytucjonalnego ładu kultury polskiej. Oczekujemy aktywności w identyfikowaniu i korzystaniu z dostępnych źródeł finansowania kultury, mądrego otwarcia na potrzeby społeczne oraz edukacyjne Polaków i dojrzałego uczestnictwa w kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych – podsumowała Wanda Zwinogrodzka.

Podczas spotkania omówione zostały m.in. zagadnienia związane z Ustawą o obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 r. w zakresie dotyczącym instytucji kultury, kwestie przygotowania instytucji do korzystania ze środków należnych Polsce z funduszu Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz nowego programu strukturalnego ze środków unijnych pod nazwą FEnIKS, a także temat zwiększenia dostępności kultury dla polskich seniorów.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}