W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z uczestnikami Programu Zwiastun w Muzeum Powstania Warszawskiego

29.09.2023

„Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada historię tych tragicznych wydarzeń, które są fundamentalnymi elementami naszej historii i tożsamości. Jestem wdzięczny Polskiej Fundacji Narodowej za Program Zwiastun – projekt edukacyjny, który umożliwia żołnierzom NATO poznanie historii Polski, a także pozwala na jej lepsze zrozumienie. Program działa od 2017 r. i w ramach programu do tej pory zorganizowanych zostało już ponad 300 wycieczek do miejsc pamięci w Polsce, w których wzięło udział ok. 3,5 tys. żołnierzy. To imponujące’’ – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas spotkania z amerykańskimi żołnierzami NATO w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Spotkanie ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z uczestnikami Programu Zwiastun w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Danuta Matloch

Przed rozpoczęciem zwiedzania Muzeum minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przybliżył amerykańskim żołnierzom historię Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 r. żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli nierówną walkę z wojskami niemieckimi o wyzwolenie okupowanej od 5 lat Warszawy. Bój o niepodległą Polskę zakończył się po 63 dniach, stając się największą akcją zbrojną podziemia w czasie II wojny światowej. Niestety, nie zakończyło się sukcesem. W Powstaniu wzięło udział ok. 45 tys. powstańców, z czego ponad połowa z nich zginęła. Szacuje się, że w czasie Powstania zginęło także od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców w Warszawie. Polacy zawsze byli gotowi bronić naszego kraju i walczyć o wolność oraz niepodległość. Nasza historia jest pełna wydarzeń, w których stawialiśmy czoła zarówno Niemcom, jak i Rosjanom. Powstanie Warszawskie to jedno z wielu przykładów polskiej determinacji w obliczu agresywnych działań naszych sąsiadów – powiedział. Zaznaczył, że Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada także o odwadze Powstańców.

Wśród Powstańców była też moja Mama, która pełniła funkcję sanitariuszki. Walczyła na Woli i później została w szpitalu na Starym Mieście, gdzie opiekowała się zarówno polskimi żołnierzami, jak i niemieckimi, pozwalając im przeżyć. To były bardzo okrutne, brutalne i dramatyczne dni, ale to wielkie polskie wzburzenie było nieuniknione, ponieważ Polacy, po latach okupacji, byli gotowi do walki – podkreślił szef resortu kultury.

Szef resortu podkreślił, że Muzeum wybudowano dzięki inicjatywie i decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Przypomniał także, że Warszawa jest miastem dwóch powstań – Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego.

Minister Piotr Gliński podziękował Polskiej Fundacji Narodowej za zainicjowanie programu Zwiastun, dzięki któremu żołnierze NATO uczestniczą w ważnych wydarzeniach związanych z historią Polski, m.in. w rocznicach Powstania Warszawskiego, Święcie Niepodległości, defiladach.

Polska, poprzez działania Polskiej Fundacji Narodowej, nie tylko dba o polski wizerunek za granicą, w bardzo wielu różnych wymiarach, o polskie dziedzictwo za granicą, ale także o siłę naszego sojuszu z wojskami NATO-wskimi, poprzez edukowanie stacjonujących w Polsce żołnierzy na temat polskiej historii, polskiej tożsamości. Oni poznają Polskę poprzez własne doświadczenie uczestnictwa w tych wydarzeniach. To jest najlepszy sposób edukowania i poszerzania ich wiedzy na temat miejsca i służby, którą pełnią w Polsce. Amerykanie na ogół nie znają Europy, nie znają historii Europy, a pełnią tutaj bardzo ważną rolę geopolityczną, bo są strażnikiem pokoju na świecie. Dobrze, że ci żołnierze poznają Polskę – podsumował szef resortu kultury.

Minister Piotr Gliński i uczestnicy programu Zwiastun wspólnie zwiedzili siedzibę MPW oraz złożyli wieńce i zapalili znicze pod Murem Pamięci znajdującym się przy Muzeum Powstania Warszawskiego, na którym wykuto tysiące nazwisk osób poległych w Powstaniu.

Ppłk Timothy Decker z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim, dziękując za spotkanie, powiedział, wizyta w Muzeum była dla niego ważna, by zrozumieć polską kulturę i polską historię. „To Muzeum bardzo dobrze oddaje charakter tego, jak walczyliście i skąd bierze się polski patriotyzm” - ocenił.

O Programie Zwiastun

Program Zwiastun to największy projekt edukacyjno-historyczny Polskiej Fundacji Narodowej realizowany we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, w skład której wchodzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Celem projektu jest promowanie wizerunku Polski, wsparcie działań ukazujących postawy patriotyczne oraz budowanie pozytywnej świadomości o Polsce wśród żołnierzy NATO.

W ramach tego projektu przeprowadzono dotychczas 24 edukacyjne wyjazdy do ważnych miejsc pamięci w Polsce. Żołnierze odwiedzili takie miejsca jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wiele innych. Żołnierze także brali udział w Biegu Niepodległości i biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Od samego początku projektu żołnierze uczestniczą w wydarzeniach rocznicowych związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego przy Pomniku Gloria Victis czy na Kopcu Powstania Warszawskiego. Biorą też udział w akcji „Żywy znak dla Powstania Warszawskiego” o godzinie „W”.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}