W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczniów szkół artystycznych II stopnia wręczone

26.10.2022

76 uczniów szkół baletowych, muzycznych i plastycznych II stopnia z całej Polski odebrało w środę dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Cieszę się, że Ministerstwo może Wam towarzyszyć w pierwszych krokach ku artystycznym sukcesom. Mam nadzieję, że dzięki rządowej opiece będzie Wam łatwiej spełnić marzenia o pięknej artystycznej karierze” – napisała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka w liście odczytanym przez dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Jarosława Wartaka podczas uroczystości, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczniów szkół artystycznych II stopnia wręczone, fot, Danuta Matloch

Wiceminister kultury podkreśliła, że wręczenie stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najbardziej uzdolnionych uczniów polskich szkół artystycznych jest jednym z najbardziej oczekiwanych momentów roku szkolnego.

Start w artystyczne życie często nie jest łatwy. Skarb w postaci naturalnego talentu wymaga wsparcia – zarówno materialnego, jak i mentalnego. Wymierny, finansowy aspekt ministerialnego stypendium, ułatwi drogę do uzyskania wymarzonego instrumentu albo pomoże we wzięciu udziału w międzynarodowym konkursie. Ma również stanowić pomoc dla najbliższych uzdolnionego ucznia, ułatwiając podejmowanie decyzji kluczowych dla artystycznego rozwoju dziecka – napisała wiceszefowa resortu.

Wanda Zwinogrodzka zwróciła także uwagę na mentalny wymiar wsparcia, jaki daje uzyskane stypendium.

Każdy dzień ucznia szkoły artystycznej jest wypełniony systematyczną pracą, której efekty pojawiają się dopiero po dłuższym czasie, a szansą ich pokazania staje się dopiero udział w koncercie, pokazie czy wystawie. W chwilach, gdy młody artysta pozostaje sam z postawionymi przed nim zadaniami, nieoceniona jest zewnętrzna motywacja – oceniła wiceminister.

Wiceszefowa resortu kultury wskazała, że przyznanie stypendium jest dowodem dla tych, którzy je otrzymali, że ich zaangażowanie i poświęcenie zostało docenione. Może także stać się celem do osiągnięcia i impulsem do rozwoju dla przyszłych stypendystów. Tegorocznym stypendystom, ich rodzicom i pedagogom wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego złożyła serdeczne gratulacje.

Uroczystość uświetnił koncert reprezentantów tegorocznych laureatów: Zoi Gizy – wiolonczelistki, uczennicy Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Miroslaua Batalyonaka – klarnecisty, ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz Rio Ueyamy – pianisty, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w ZPSM Nr 1 w Warszawie.


Stypendia artystyczne

O stypendium za osiągnięcia artystyczne ubiegają się najlepsi uczniowie szkół baletowych, muzycznych i plastycznych z całej Polski. Może być ono przyznane uczniowi średniej szkoły artystycznej, który uzyskał bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych za semestr oraz jest laureatem krajowego lub międzynarodowego konkursu. Stypendium ma umożliwić realizację indywidualnych potrzeb stypendysty, np. zakup instrumentu lub pokrycie kosztów udziału w konkursach lub warsztatach.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}