W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie współprowadzony przez MKiDN

22.03.2023

„Mamy dobrą wiadomość dla Lublina, ale także dla całej Polski – kolejna instytucja artystyczna została wprowadzona do grona instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie to 33 instytucja artystyczna, którą będziemy wspierali z naszego budżetu”– powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Podpisanie umowy o współprowadzeniu Teatru i. Juliusza Osterwy w Lublinie, fot. Danuta Matloch

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Lubelskie podjęły decyzję o wspólnym prowadzeniu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Umowę w tej sprawie podpisali dziś wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że współprowadzenie instytucji przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzmacnia ją ekonomicznie i umożliwia rozwój.

Od siedmiu lat prowadzimy politykę poszerzania odpowiedzialności Ministerstwa za instytucje kultury, instytucje artystyczne i muzea. W 2016 roku było 15 współprowadzonych instytucji artystycznych. W tej chwili liczbę tę zwiększyliśmy do 33, co stanowi ponadstuprocentowy wzrost. Wśród współprowadzonych instytucji są filharmonie - od Szczecina po Rzeszów czy Łomżę, opery, a także teatry – takie jak Teatr Polski w Warszawie czy Teatr Lalki w Słupsku, który niedługo dołączy do tego grona” – przekazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że podobnie jak w przypadku instytucji kultury, wzrasta liczba współprowadzonych muzeów. Było około 30 muzeów współprowadzonych i prowadzonych przez ministra kultury. W tej chwili jest ich już ponad 60, czyli zwiększyliśmy liczbę muzeów współprowadzonych także o sto procent. Wśród nich jest Muzeum Lubelskie, które w ostatnim czasie zostało przekształcone w Muzeum Narodowe i w stu procentach jest finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – przypomniał szef resortu kultury.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że polityka resortu skupia się na wspieraniu instytucji, które prezentują wysoki poziom merytoryczny czy artystyczny i których znaczenie wykracza poza region. Jednocześnie wskazał, że współczesny teatr przechodzi pewien kryzys, który jest związany z koncepcjami zawężającymi ofertę, a z drugiej strony wykluczającymi bardzo szerokie grono odbiorców z kontaktu z teatrem.

Teatr im. Juliusza Osterwy jest przykładem instytucji, która stara się być w kontakcie z widzem, także poprzez rozwijanie tradycyjnych programów, czyli wychodzenie do widza poza siedzibę instytucji – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zapewnił, że z pełnym przekonaniem podjął decyzję o współprowadzeniu teatru, dla którego jest to szansa na dalszy rozwój dzięki zwiększonej dotacji podmiotowej, ale także możliwość uzyskania dotacji celowych i inwestycyjnych.

Współprowadzenie

Umowa o współprowadzeniu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Lubelskie obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością jej przedłużenia. Przez czas obowiązywania umowy Teatr pozostaje w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Marszałka.

Zgodnie z umową, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie przekazywać Teatrowi im. Juliusza Osterwy w Lublinie dotację podmiotową w wysokości nie mniejszej niż 1 908 000 zł rocznie.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Województwo Lubelskie. Jest to największy teatr dramatyczny w regionie, posiadający wieloletnią i szczególnie bogatą tradycję. Działa nieprzerwanie od 137 lat. Gmach Teatru został wzniesiony w latach 1884-1886 wg projektu Karola Kozłowskiego i należy do najstarszych budynków teatralnych w Polsce.

Patronem instytucji jest Juliusz Osterwa – legenda polskiego teatru, reżyser i pedagog, który wprowadził do polskiej sztuki nowatorskie koncepcje inscenizacyjne. To właśnie on jest faktycznym ojcem współczesnego teatru polskiego, a jego twórczość i idee są nadal aktualne i inspirujące.

Repertuar Teatru skierowany jest do szerokiego kręgu widzów. Od kilkunastu lat w każdym sezonie artystycznym przygotowuje od czterech do sześciu spektakli premierowych, realizowanych na kanwie światowej i polskiej literatury klasycznej, jak również utworów współczesnych. W 2021 roku Teatr rozpoczął także nowe działania artystyczne, realizując m.in. projekt Scena Reduta (scena objazdowa), którego misją jest umożliwienie uczestnictwa w wydarzeniach teatralnych o wysokiej randze artystycznej jak największej liczbie mieszkańców Polski wschodniej, a przez to kształtowanie ich wrażliwości estetycznej oraz społecznej. Nową aktywnością „Osterwy” jest również projekt pn. Demo-Kreacje, w którym aktor – sam przygotowując spektakl – ma możliwość przejść przez cały proces produkcji teatralnej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}