W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku współprowadzony przez MKiDN

21.07.2023

„Jednym z podstawowych działań, które realizujemy od ośmiu lat jest wspieranie z budżetu państwa instytucji kultury w całym kraju. Są to instytucje funkcjonujące w różnych obszarach, ale reprezentujące wysoki poziom i mające znaczenie ponadregionalne. Znajdują się wśród nich muzea i instytucje artystyczne jak filharmonie, opery, teatry czy teatry dziecięce” - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania umowy o wspólnym prowadzeniu Teatru Lalki „Tęcza” przez MKiDN i Miasto Słupsk. W wydarzeniu uczestniczył również sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Müller.

Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku współprowadzony przez MKiDN, fot. Reporter Poland/Jacek Domiński

Minister kultury przypomniał, że dzięki likwidacji luki VAT do budżetu wpłynęło dodatkowe 262 mld zł.

Dzięki temu ministerstwo kultury zwiększyło swój budżet o ponad 100% i te środki publiczne możemy przeznaczać na różne działania w obszarze kultury. Zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju wspieramy instytucje w całej Polsce. W ciągu ośmiu lat zwiększyliśmy liczbę instytucji pamięci i artystycznych, które są pod opieką budżetu centralnego o ponad 100%. To jest wielkie wsparcie dla polskiej kultury – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury poinformował, że w 2015 roku instytucji artystycznych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN było 21, a obecnie jest ich 42.

Taka jest skala zmian, którą udało się wypracować, a to przekłada się na zupełnie inny poziom i warunki pracy dla naszych instytucji kultury, w tym przypadku instytucji samorządowej, jaką jest Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku – zaznaczył minister kultury.

Prof. Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy poszukują dla Teatru wsparcia na poziomie centralnym i przyczynili się do wypracowania podpisanej dziś umowy.

Taka jest właśnie filozofia tego, co udało nam się zrobić. To jest wielki krok do przodu, jeśli chodzi o funkcjonowanie instytucji kultury. Mam nadzieję, że Teatr będzie mógł się lepiej rozwijać jako instytucja, jako zespół i Państwo indywidualnie. Życzę dobrego oddziaływania na młodych ludzi, gdyż tego typu teatr może wiele zdziałać w obszarze kształtowania ich wrażliwości estetycznej i etycznej – zakończył minister kultury.

Współprowadzenie

Umowa o współprowadzeniu Teatru Lalki Tęcza w Słupsku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miast Słupsk obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością jej przedłużenia. Przez czas jej obowiązywania Teatr pozostaje w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Miasto. Zgodnie z umową, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie przekazywać Teatrowi Lalki Tęcza w Słupsku dotację podmiotową w wysokości nie mniejszej niż 500 000 zł rocznie.

Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku będzie trzecią instytucją współprowadzoną przez MKiDN w woj. pomorskim, obok Opery Bałtyckiej i Teatru Wybrzeże z Gdańska.

Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku

Teatr Lalki Tęcza w Słupsku jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Miasto Słupsk. Powstał w 1946 roku we wsi Tuchomie jako rodzinny, prywatny teatr wędrujący ze swoimi spektaklami od miejscowości do miejscowości. Założycielami byli aktorzy, Państwo Elżbieta i Tadeusz Czaplińscy. „Tęcza” zyskała status instytucji w 1966 roku, otrzymując jednocześnie stałą siedzibę w Słupsku.

W latach 1969 – 1991  organizowano w instytucji sesje naukowe na temat tradycji i ludowości w polskim teatrze lalek. W tym czasie w Teatrze zrealizowano także wiele spektakli, które nawiązywały do tradycji i kultury regionu pomorskiego. Nurt tradycyjnych legend, podań czy sztuk opartych na polskich obrzędach i obyczajach przez wiele lat wyróżniał „Tęczę”  wśród innych teatrów lalkowych w Polsce.  

Dziś Teatr Lalki Tęcza jest jedynym lalkowym teatrem instytucjonalnym na Pomorzu Środkowym. Realizuje spektakle dla dzieci w każdej formie lalkowej. Organizuje pokazy filmowe, słuchowiska, projekty multimedialne, zajęcia i warsztaty edukacyjne (dla dzieci, dorosłych oraz pedagogów), warsztaty plastyczne i integracyjne. Teatr aktywnie uczestniczy w miejskich oraz ogólnopolskich działaniach kulturalnych i charytatywnych.

Dotychczas w instytucji zrealizowano 240 premierowych przedstawień. Z „Tęczą”   współpracowało wielu wybitnych reżyserów, scenografów oraz kompozytorów, m.in. Jan Dorman, Adam Kilian, Krzysztof Rau, Stanisław Ochmański, Krzesimir Dębski czy Witold Lutosławski. W 2022 roku Teatr świętował (przypadający w 2021 roku) jubileusz 75-lecia istnienia. Rocznica stała się okazją do inauguracji nowej inicjatywy – unikatowego w skali Polski Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy, zorganizowanego w Słupsku i Ustce.

W czasie 77 lat działalności Teatr zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas festiwali teatralnych w Polsce i za granicą. Instytucja prezentowała swoje spektakle, między innymi, w takich krajach jak: Rumunia, Niemcy, Ukraina, Litwa, Słowenia, Czechy, Słowacja, Serbia, Estonia, Włochy, Pakistan, Iran, Maroko, Chiny czy USA.

Wynikiem współpracy „Tęczy”  z Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku jest powstanie Wirtualnego Muzeum Lalkarstwa, dzięki któremu ponad 300 lalek z kolekcji Teatru można podziwiać jako fotografie za pośrednictwem internetowej Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Od 2016 przy instytucji działa Pracownia Edukacji Teatralnej, w której organizowane są warsztaty dla różnych grup wiekowych oraz pedagogów. Do spektakli „Tęczy” przygotowywane są także broszury metodyczne, które zawierają konspekty lekcji do wykorzystania przez nauczycieli po zobaczeniu danego przedstawienia. Istotnym dla regionu działaniem instytucji jest projekt „Bliżej Tęczy. Jubileuszowy objazd Teatru Tęcza”, dzięki któremu dzieci i młodzież z mniejszych miejscowości na Pomorzu mają możliwość kontaktu z profesjonalnym teatrem.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}