W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie otrzymali laptopy

10.10.2023

„Życzę wszystkim uczniom, żebyście mieli marzenia i wiedzieli, jak je spełnić. Korzystając z nowych technologii – komputerów czy laptopów – zawsze pamiętajcie o tym, że prawdziwe życie toczy się poza rzeczywistością cyfrową. Ona jedynie pomaga w funkcjonowaniu w rzeczywistości realnej” – powiedział minister kultury i dziedzictwa kulturowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystego przekazania laptopów uczniom Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie w ramach programu „Laptop dla ucznia”.

Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie otrzymali laptopy fot. MKiDN/Monika Matejuk

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił wysoki poziom szkolnictwa artystycznego w Polsce.

Pierwsze szkoły taneczne w Polsce, które powstawały pod koniec XVIII w., były związane z Teatrem Królewskim. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie ma już ponad 200-letnią tradycję. Jako instytucja funkcjonuje od 1818 roku. Gratulację wam tego, że uczycie się w tak wyjątkowej szkole. Życzę, by ta więź wspólnotowa pomiędzy uczniami a nauczycielami była bardzo silna, bo to ułatwia pokonywanie wszelkich barier – mówił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że szkoły artystyczne są objęte wszystkimi programami edukacyjnymi dla uczniów.

Mamy olbrzymi szacunek dla szkół artystycznych i ciężkiej pracy ich uczniów. Sam talent nigdy nie wystarcza – zarówno w szkołach muzycznych, jak i baletowych. Zawód tancerza, który będziecie wykonywali, nie jest łatwy. Wymaga wielu wyrzeczeń i pracy, ale odwdzięcza się swoim pięknem – zaznaczył.

Prof. Piotr Gliński podziękował wiceministrowi cyfryzacji Pawłowi Lewandowskiemu oraz dyrektorowi Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN Jarosławowi Wartakowi za ich działania na rzecz  włączenia szkół artystycznych do rządowego programu „Laptop dla ucznia”, który jest programem rozwoju kompetencji cyfrowych, polegającym na przekazaniu laptopów dla każdego ucznia 4 klasy szkoły podstawowej.

Ministerstwo Cyfryzacji promuje różne rozwiązania związane z cyfryzacją w Polsce, dzięki czemu nasz kraj jest doskonale scyfryzowany. Jest to widoczne m.in. w świadczeniu różnych usług w Internecie – zwrócił uwagę minister kultury.

Uczestniczący w wydarzeniu sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Lewandowski wyjaśnił ideę programu „Laptop dla ucznia”.

Podczas pandemii zauważyliśmy, że wielu uczniów uczących się zdalnie nie miało do tego odpowiednich warunków. Chcemy, abyście korzystali z tych komputerów nie tylko do nauki, ale także do realizowania – w sposób świadomy i bezpieczny – waszych pasji. Specyfika baletu sprawia, że musicie łączyć świat cyfryzacji i realności, a jednocześnie zapobiegać zatraceniu się w świecie cyfrowym – zwrócił uwagę wiceminister Lewandowski.

Program „Laptop dla ucznia”

Program „Laptop dla ucznia”, realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych.

Program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostaną uczniowie zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. W szkołach baletowych laptopy trafiają do pierwszoklasistów, ponieważ pierwsza klasa szkoły podstawowej odpowiada czwartej klasie w systemie szkolnictwa powszechnego.  

Otrzymany w ramach programu laptop ma służyć w kolejnych etapach edukacji. Dzięki temu uczniowie zyskają równy i łatwiejszy dostęp do zasobów internetowych, e-booków, kursów i innych materiałów, które poszerzą ich wiedzę, umiejętności, a także zainteresowania.”

Więcej szczegółów dotyczących programu, w tym zasady użytkowania i gwarancji na stronie: www.laptopdlaucznia.gov.pl

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie

Warszawskie szkolnictwo baletowe sięga początków polskiego teatru publicznego króla Stanisława Augusta, czyli roku 1765. Przez pierwsze 50 lat młodzież chętną do występów w balecie szkolili jednak nieregularnie i na własną rękę zagraniczni tancerze i baletmistrzowie. Pierwsza państwowa szkoła baletowa w Warszawie, finansowana przez Rządową Dyrekcję Teatru (późniejsze Warszawskie Teatry Rządowe), powstała w 1818 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, Ludwika Osińskiego, który dla poprowadzenia jej sprowadził z Paryża pedagogów i baletmistrzów.

W 1956 roku uczniom szkoły stworzono znakomite warunki pracy dzięki oddaniu do użytkowania nowej, oddzielnej siedziby, sąsiadującej z Teatrem Wielkim.

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie jest oparta na dziewięcioletnim programie szkolenia, w którym łączy się naukę przedmiotów ogólnokształcących z szerokim wachlarzem przedmiotów zawodowych, takich jak: rytmika z umuzykalnieniem i różne techniki tańca, jak taniec klasyczny, ludowy i charakterystyczny, dawny, współczesny i partnerowanie. Oferta edukacji tanecznej regularnie jest wzbogacana o nowe przedmioty oraz kursy w celu zapewnienia jak najlepszego przygotowania uczniów do pracy w zawodzie współczesnego tancerza baletowego.

Absolwenci szkoły tańczyli na scenach wszystkich polskich teatrów operowych, a także w zespołach Polskiego Teatru Tańca, „Mazowsza” i „Śląska”. Wielu z nich było ozdobą repertuaru warszawskiego Teatru Wielkiego lub odnosiło sukcesy w randze solistów znanych zespołów baletowych całego świata. Wielu absolwentów szkoły ukończyło studia na specjalistycznym kierunku Pedagogiki Baletowej w warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnym Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina) i powróciło z czasem do macierzystej szkoły, by przekazywać swoją wiedzę i umiejętności kolejnym pokoleniom polskiej młodzieży baletowej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}