W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Przemyślu zainaugurowano ogólnopolską trasę projektu „Iskry Niepodległej”

02.03.2023

„Inaugurujemy ogólnopolską trasę „Iskier Niepodległej”. Chcemy, aby dotarły one do jak największej liczby polskich miast, miejscowości, a nawet wsi - tak, aby społeczeństwo miało bezpośredni kontakt z historią, prezentowaną w niekonwencjonalny i nowoczesny sposób” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas inauguracji ogólnopolskiej trasy projektu edukacyjnego „Iskry Niepodległej” na Rynku Starego Miasta w Przemyślu. Projekt sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Przemyślu zainaugurowano ogólnopolską trasę projektu „Iskry Niepodległej”, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że „Iskry Niepodległej” to projekt multimedialny, który wykorzystuje nowoczesne technologie do edukacji o polskiej historii.

Mówimy o polskiej historii poprzez postacie, które ją tworzyły i które są przykładem pracy dla Rzeczypospolitej. To osoby reprezentujące takie dziedziny jak nauka, sport czy kultura. Wśród prezentowanych postaci na pierwszy plan wybija się m.in. Irena Sendlerowa czy Wanda Rutkiewicz. Ta prezentacja ma niezwykle nowoczesny charakter, ponieważ chcemy, aby projekt zachecał do poznawania naszej historii przede wszystkim młodzież – podkreślił prof. Piotr Gliński podczas prezentacji „Iskier Niepodległej” w Przemyślu.

Wicepremier poinformował, że w tej chwili do projektu „Iskry Niepodległej” zgłosiło się już ponad 100 miejscowości z różnych części kraju. Wskazał, że na Podkarpaciu, oprócz Przemyśla widowisko odwiedzi także Łańcut, Rzeszów i Miejsce Piastowe.

Rozumiemy, że historię trzeba opowiadać w bardzo różny sposób. W tych tirach wykorzystana jest sztuczna inteligencja, są nawiązania do tego wszystkiego, co funkcjonuje w wirtualnym świecie i co jest znacznie lepiej znane młodym obywatelom naszego kraju – zwrócił uwagę minister kultury.

Szef resortu kultury zaznaczył, że „Iskry Niepodległej” zostały wzbogacone pokazami filmów VR, poświęconymi polskiej historii, wyprodukowanymi we współpracy z instytucjami kultury.

Pierwszy film pt. „Kartka z Powstania” jest poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Widz ma możliwość przedzierania się  kanałami i doświadczenia, jak mógł się czuć prawdziwy powstaniec. Mamy także kilka innych filmów np. poświęcony Bitwie Warszawskiej film pt. „Wiktoria 1920”, który opowiada historię oddziału usiłującego dostać się do stolicy z informacjami dla służb specjalnych. W tej produkcji pojawia się m.in. Merian Cooper - amerykański żołnierz oraz pilot - podpułkownik Wojska Polskiego, który służył w polskim lotnictwie podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jest także film pt. „Podwodna misja – MS Piłsudski”, dzięki któremu można wirtualnie zwiedzić przedwojenny polski transatlantyk MS „Piłsudski”, będący dumą II Rzeczpospolitej – wskazał wicepremier.

Prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że projekt „Iskry Niepodległej” może stanowić dla młodych ludzi początek edukacji i rozmowy o ważnych postaciach oraz wydarzeniach z polskiej historii.

Szczegółowe informacje o projekcie „Iskry Niepodległej”

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}