W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W zrewitalizowanym zabytkowym klasztorze w Węgrowie powstało Centrum Dialogu Kultur

02.06.2022

„Świętujemy dziś zakończenie rewitalizacji wspaniałego klasztoru poreformackiego z przełomu XVII/XVIII wieku. (…) Projekt przywrócenia do świetności tego niezwykle cennego zabytku połączył we współpracy Parafię Rzymskokatolicką św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz Archidiecezję Lwowską w związku z rewitalizacją zespołu poreformackiego znajdującego się w Rawie Ruskiej na Ukrainie” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. List wicepremiera odczytała podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka podczas uroczystości z okazji zakończenia rewitalizacji dawnego klasztoru ojców franciszkanów reformatów w Węgrowie, zmodernizowanego ze środków UE oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promesa dla Kultury”, oraz otwarcia Centrum Dialogu Kultur.

W zrewitalizowanym zabytkowym klasztorze w Węgrowie powstało Centrum Dialogu Kultur, fot. ks. Marcin Gołębiewski

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że realizacja projektu pt. „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska - wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego zakonu Reformatów dla rozwoju turystyki i życia społeczno-kulturalnego w Polsce i Ukrainie” jest kolejnym dowodem na owocną współpracę Polski i Ukrainy.

Jestem przekonany, iż ta partnerska relacja, oparta na wzajemnym dialogu, oraz liczne, podejmowane wspólnie inicjatywy na płaszczyźnie edukacyjnej, historycznej czy kulturalnej, zaowocują dalszym budowaniem mostów łączących Polskę i Ukrainę oraz zacieśnieniem więzi pomiędzy naszymi narodami. Dziś, w obliczu tragicznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, wobec których nie możemy pozostać obojętni, jest to szczególnie ważne – napisał w liście prof. Piotr Gliński.

Wicepremier poinformował, że w ramach projektu w Rawie Ruskiej powstał Rodzinny Dom Dziecka i Ośrodek Dialogu Kultur dla dzieci osieroconych wskutek działań wojennych, zaś w Węgrowie – w zrewitalizowanym klasztorze poreformackim z przełomu XVII/XVIII wieku – utworzone zostało Centrum Dialogu Kultur.

Głęboko wierzę, iż Centrum Dialogu Kultur znacząco wpłynie na rozwój turystyki oraz wzbogaci ofertę regionu i stanie się wizytówką miasta – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier wskazał, że w podziemiach klasztoru można podziwiać multimedialną ekspozycję muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, która prezentuje barwną mozaikę kulturową dawnego Węgrowa, jak również najważniejsze wydarzenia w dziejach tego miasta.

Z uznaniem zwracam się do wszystkich, którzy swoją pracą sprawili, iż możemy dziś na nowo doświadczać piękna tego wybitnego zabytku architektury i korzystać z jego nowych możliwości. Dziękuję za niesłabnącą pasję oraz wysiłek włożony w lata prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych, wyrażając przekonanie, że ich dzieło będzie służyć mieszkańcom Węgrowa przez kolejne stulecia – podsumował wicepremier prof. Piotr Gliński.

Projekt rewitalizacji zespołów klasztornych w Węgrowie i Rawie Ruskiej

Projekt „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska - wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego zakonu Reformatów dla rozwoju turystyki i życia społeczno-kulturalnego w Polsce i Ukrainie” objął rewitalizację dwóch cennych zabytków z przełomu XVII i XVIII wieku: zespołów klasztorów poreformackich w Węgrowie oraz w Rawie Ruskiej na Ukrainie. Jego realizacja zaowocowała współpracą Parafii Rzymskokatolickiej św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie i Archidiecezji Lwowskiej, w ramach której powstały Centrum Dialogu Kultur oraz Rodzinny Dom Dziecka i Ośrodek Dialogu Kultur dla dzieci osieroconych wskutek działań wojennych ze wschodniej Ukrainy. Rewitalizacja zabytkowych klasztorów i nadanie im nowych funkcji ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej Węgrowa i Rawy Ruskiej. Współpracę pomiędzy Polską i Ukrainą zacieśnią także podjęte w obiektach działania o wymiarze edukacyjnym, kulturalnym oraz historycznym.

Modernizacja dawnego klasztoru ojców franciszkanów reformatów w Węgrowie rozpoczęła się w 2019 r. w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Przeprowadzony został gruntowny remont obiektu, który objął: modernizację dachu i poddasza z adaptacją na hostel, zadaszenie szklaną kopułą wirydarza i pomieszczeń wokół niego, remont klatek schodowych, tarasu, zainstalowanie windy, remont sali konferencyjnej na I piętrze, a także wykonanie nowych instalacji. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich - ponad 7 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewniło wkład własny do projektu w ramach programu „Promesa dla Kultury”. Pozostałe środki pozyskano od Narodowego Instytutu Wolności, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Powiatu Węgrowskiego oraz Miasta Węgrów.

Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie

Otwarte w klasztorze ojców franciszkanów reformatów w Węgrowie Centrum Dialogu Kultur powstało, aby kształtować postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur, religii i wyznań wśród młodzieży z obszaru środkowo-wschodniej Polski. Ich podstawą mają być tradycje wielokulturowości Mazowsza i Podlasia w dawnej Rzeczpospolitej. Centrum będzie zajmowało się m.in. dokumentowaniem i popularyzowaniem dorobku różnych kultur i religii wpisanych w historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów na przykładzie Węgrowa, prowadzeniem działalności kulturalnej, edukacyjnej, społecznej i informacyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz organizowaniem wymiany międzynarodowej. Wykorzystanie potencjału zespołu poreformackiego jako wybitnego zabytku architektury i centrum kulturalnego przyczyni się z kolei do aktywizacji lokalnej społeczności oraz kulturalnego i społecznego rozwoju regionu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}