W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie

11.10.2023

„Dzisiaj otwieramy wystawę „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja prezentuje 127 dzieł Pabla Picassa, z czego 75 z nich zostało wypożyczonych z kolekcji Muzeum – Dom Narodzin Picassa w Maladze, a pozostałe 52 prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Większość tych obiektów przekazał sam Pablo Picasso podczas swojej wizyty w Warszawie w 1948 r.” – powiedział dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 12 października br. do 14 stycznia 2024 r.

Wernisaż wystawy „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie fot. Danuta Matloch

Minister kultury przypomniał innych wybitnych artystów, których dzieła były prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie, jak Marc Chagall czy Camille Claudel i podkreślił, że teraz przyszła pora na Pabla Picassa.

Bardzo się cieszę, że mamy w Warszawie wystawę poświęconą temu hiszpańskiemu artyście. Wysoka frekwencja na dzisiejszym otwarciu wskazuje na to, że jest on wciąż bardzo popularny. Dziękuję dyrektorowi Muzeum Narodowego w Warszawie Łukaszowi Gawłowi, kuratorowi wystawy Annie Manickiej, Instytutowi Cervantesa i Ambasadzie Hiszpanii za dobrą współpracę, bo bez niej nie byłoby tej ekspozycji – zakończył prof. Piotr Gliński.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, dziękując ministrowi kultury za wsparcie, poinformował, że Muzeum będzie rozbudowywane. Dodał, że już jutro odbierze pozwolenie na budowanie nowego pawilonu.

O wystawie

Wystawa „Picasso” jest realizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej. Prezentuje 127 dzieł autorstwa Pabla Picassa, w tym 75 obiektów wypożyczonych z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze i 52 prace pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wystawie znajdują się m.in. ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramika. Wybrane prace, olśniewające różnorodnością stylów, barw i emocji, pozwalają przyjrzeć się ewolucji artystycznej artysty.

Ekspozycja jest podzielona na cztery sekcje. Pierwsza przybliża refleksję hiszpańskiego malarza na temat piękna. Dzieła w tej części charakteryzują się bogactwem witalnych przedstawień nagich postaci i poszanowaniem proporcji, które było widoczne już w pierwszym okresie artystycznej działalności Picassa. Druga sekcja „Dziedzictwo mitów” dotyczy jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami Minotaura, Fauna i Centaura. Trzecia część „Ceramiczne oblicza” prezentuje szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, które stanowią świadectwo innowacyjności i pasji Picassa – artysta w ciągu ok. 20 lat wymodelował, ukształtował, zaprojektował, ozdobił, wyrył i wyrzeźbił ponad 3 500 przedmiotów z gliny.

Ostatnia sekcja wystawy zatytułowana „Polskie akcenty” została poświęcona polonikom w twórczości malarza, które związane są z jego wizytą w Polsce z 1948 r. Wówczas właśnie, podczas pobytu w Warszawie, Picasso podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki. Odwiedził także Kraków, gdzie zakupił haftowane kożuszki, które później pojawiały się w jego pracach, m.in. w słynnej serii litografii „Kobieta w fotelu”.

Wystawa powstała dzięki wwspółpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z Museo Casa Natal Picasso w Maladze, Instytutem Cervantesa w Warszawie oraz Turespaña. Patronat nad wystawą objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}