W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie”

15.05.2023

„Wystawa opowiada o Józefie Piłsudskim przez pryzmat przedmiotów. Pokazują one człowieka, który był zawsze w gotowości do pracy, ale także – pełnię jego człowieczeństwa. Taki Piłsudski jest prawdziwy i nam bliższy” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas wernisażu wystawy „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie” prezentowanej na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Al. Ujazdowskich 4 w Warszawie.

Wernisaż wystawy „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie”, fot. Tomasz Kaczor/Biuro Niepodległa

Wiceminister kultury podkreślił, że inspiracją do wystawy była 88. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, która przypada na 12 maja oraz odnaleziony spis inwentarza pomieszczeń służbowych Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, sporządzony po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego przez specjalnie powołaną do tego celu przez gen. Edwarda Rydza-Śmigłego komisję.

Dokument zawiera nie tylko szczegółowy opis pomieszczeń oraz ich wyposażenia, ale również komentarze dotyczące życia i pełnionych przez Józefa Piłsudskiego obowiązków. Przez pryzmat zgromadzonych książek, obrazów, grafik, fotografii, płyt z muzyką, przedmiotów zgromadzonych przez Piłsudskiego, wyłania się obraz ich właściciela – powiedział wiceszef resortu kultury.

Wiceminister Sellin podkreślił, że w wielu sondażach marszałek Piłsudski jest wskazywany jako druga – po Janie Pawle II – najważniejsza osoba w ponad 1000-letniej historii Polski.

Wielu z nas z osobą Marszałka kojarzy przede wszystkim Belweder i nie ma świadomości, że to właśnie w gabinecie Głównego Inspektora Sił Zbrojnych zapadały najważniejsze decyzje dotyczące polskiej armii. Wystawy umieszczone w przestrzeni publicznej pozwalają nam konfrontować naszą wiedzę z rzeczywistością, ale mogą także wzbudzić refleksje nad miejscem, w którym ważyły się losy naszej państwowości – zauważył wiceminister kultury.

Sekretarz stanu w MKiDN podkreślił, że wystawa pokazuje Józefa Piłsudskiego jako człowieka, który ma także swoje drobne przyjemności.

Otacza się fotografiami rodziny i bliskich miejsc, lubi zwierzęta, czytuje lektury – np. Josepha Conrada. Ma zawsze pod ręką koc, bo złe wspomnienia z Syberii spowodowały, że nie lubi zimna. Lubi pić mocną herbatę, koniecznie w szklance. Ma słabość do słodyczy, zwłaszcza do wedlowskich herbatników. Patrząc w ten sposób na Marszałka, widzimy cechy, które ma każdy z nas, ma obowiązki, ale i pasje, i jak każdy z nas musi dzielić czas na życie zawodowe i prywatne – podsumował wiceminister kultury.


O wystawie

Wystawa „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie” pokazuje, jak przedmioty, którymi otaczał się Marszałek, wiele mówią o nim samym i stawia pytanie, czy ślad, który zostawił po sobie w ten sposób, ma wartość źródła historycznego. Zwiedzający dowiedzą się m.in. w ilu językach mówił Józef Piłsudski, dlaczego trzymał przy sobie barometr, czy wolał kawę czy herbatę, które zwierzęta darzył największą sympatią albo jakie książki czytał najchętniej.

Wystawa przygotowana przez Biuro „Niepodległa” we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, składa się z 10 drewnianych plansz, uzupełnionych tabliczkami z fotografiami przymocowanymi do płyt. Dzięki temu może być prezentowana w przestrzeni publicznej, dostępnej dla mieszkańców i turystów o każdej porze dnia.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca czerwca 2023 r.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}