W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

19.07.2023

„Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku otwiera dziś w nowej siedzibie pierwszą dużą wystawę czasową i dedykuje ją wyjątkowym ludziom – Darczyńcom. Jest to wyraz najgłębszego uznania i podziękowania dla wieloletniej ofiarności i zaufania okazanego przez wszystkich którzy przyczyniają się – i przyczynią w przyszłości – do powiększenia muzealnych zbiorów” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym dziś przez szefa Gabinetu Politycznego Ministra Kacpra Sakowicza podczas wernisażu wystawy w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 3 grudnia br.

Wernisaż wystawy „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Minister kultury podkreślił, że otwarcie wystawy czasowej „Te wszystkie skarby” to kolejny ważny etap funkcjonowania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Latem 2020 roku została otwarta wystawa stała, poświęcona życiu i działalności Józefa Piłsudskiego, a rok później, na jesieni otwarto odnowiony Dworek Milusin – przypomniał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury poinformował, że tytuł wystawy „Te wszystkie skarby” nawiązuje do słów jednego z Darczyńców. Dodał, że w Muzeum każdy podarowany przedmiot traktowany jest jak skarb.

Bogactwo i różnorodność darów zdumiewa: można wśród nich znaleźć dzieła sztuki, cenne księgozbiory i wydawnicze białe kruki, czy eksponaty o nieocenionej wartości historycznej. Nie należy zapominać jednak również o z pozoru skromnych pamiątkach czy darach niematerialnych – relacjach i opowieściach, którymi dzielą się z muzealnikami ich rozmówcy. O ich wartości stanowi towarzysząca im siła emocji i pamięci, która była w stanie często przetrwać przez kilka pokoleń – wskazał minister kultury.

Prof. Piotr Gliński zaznaczył, że dzisiejsze Muzeum to żyjący skarbiec, który ogniskuje wysiłki i starania wielu ludzi – darczyńców, pracowników, mecenasów i wolontariuszy.

Czerpiąc z przeszłości, służy przyszłości, wykorzystując do tego również przekazywane dary. Nie tylko przechowuje i dba o pamiątki przeszłości, ale również udostępnia je ogółowi poprzez swoją działalność naukową, popularyzatorską czy edukacyjną. W ten sposób, z przymrużeniem oka, możemy powiedzieć, że wymusza „obieg historii w przyrodzie”. O tym także jest ta wystawa – napisał szef resortu kultury.

Szanowny Panie Dyrektorze, na Pańskie ręce składam serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, bez których zaangażowania nie byłoby możliwe podziwianie tej kolejnej ważnej dla polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego wystawy – zakończył minister kultury.

O wystawie „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach”

Wystawa „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” jest formą podziękowania Darczyńcom Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dzięki którym zbiory muzealne wzbogaciły się o ponad 10 tysięcy pamiątek. Ekspozycja obejmuje 140 różnorodnych eksponatów, co stanowi zaledwie niewielką część zbioru. Wybrano je, chcąc pokazać ich różnorodność i piękno, a także wytłumaczyć, na czym polega ich wartość – z punktu widzenia Darczyńców, Muzeum i zwiedzających. Na wystawie zostały uwzględnione także dary niematerialne - wspomnienia oraz bezinteresownie poświęcony przez Darczyńców czas.

Wystawa pokazuje wzajemne relacje między Darczyńcami, darami a Muzeum. Aby podkreślić wagę tych pierwszych zdecydowano się, aby w centralnej części ekspozycji został  umieszczony Pomnik Darczyńcy. Obok zaprezentowania nazwisk dobroczyńców, przybliżono niezwykłe losy niektórych z nich, a także ich rodzin.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}