W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński otrzymał symboliczne klucze do miasta Sulejówek

13.06.2022

To wzruszająca chwila i dowód, że w polityce można robić dobre rzeczy – tak jak my robimy. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie – to także nagroda dla moich współpracowników, którzy przyczynili się do tego, że to muzeum powstało, dla wszystkich ludzi, którzy ciężko pracują na rzecz polskiego państwa i mają wielką satysfakcję w momentach, kiedy to, o co walczymy, o co się staramy – nabiera realnych kształtów – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, odbierając symboliczne klucze do miasta z rąk burmistrza Sulejówka, Arkadiusza Śliwy.

Wicepremier Piotr Gliński otrzymał symboliczne klucze do miasta Sulejówek , fot. Paweł Supernak/PAP

Wicepremier Gliński przypomniał, że w ciągu ostatnich 6 lat ministerstwo było i jest zaangażowane w ponad 300 inwestycji muzealnych w całej Polsce. Wiele nowych muzeów już zostało otwartych lub otworzy się lada chwila, niektóre nadal powstają, są remontowane, modernizowane, przekształcane. „To szalenie ważne, że udaje nam się tworzyć instytucje, które kreują, przechowują i propagują wartości. Kiedy patrzymy na tę straszliwą wojnę na Ukrainie, na to wielkie zagrożenie nie tylko dla tożsamości narodu ukraińskiego, ale także Polski i Europy, a być może całej cywilizacji, tym bardziej doceniamy te wartości, te instytucje, które są związane z tożsamością, z kulturą, wreszcie - z siłą wspólnoty. Taką właśnie instytucją jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku” – mówił.

 

Przypomniał też, że budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego wymagała niestandardowych działań, także ze strony ministerstwa. „Te klucze do miasta myśmy rzeczywiście wyłowili tu, gdzie jesteśmy. Jesienią 2017 r., niespełna rok po wmurowaniu kamienia węgielnego, tu był wielki, 20-metrowy dół zalany wodą i zagrożony katastrofą budowlaną. Trzeba było podjąć specjalne, zupełnie nie biurokratyczne, działania, ale udało się ten kryzys dość szybko przezwyciężyć i muzeum powstało” – powiedział prof. Gliński.

M.in. za przełamywanie biurokratycznej niemocy dziękował wicepremierowi Glińskiemu burmistrz Sulejówka. Podkreślał, że dzięki zaangażowaniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego powstało nie tylko Muzeum Józefa Piłsudskiego, ale też wiele inwestycji ważnych dla mieszkańców, także w obszarze infrastruktury czy sportu. „Sulejówek znany był w Polsce i na świecie, ale mam wrażenie, że wybudowanie tego muzeum otworzyło drzwi do naszego rozwoju, rozkwitu. Dlatego chcemy przekazać Panu Premierowi symboliczne klucze do miasta” – mówił. Zapowiedział też, że we wtorek władze miasta podpiszą umowę na budowę tunelu pod torami kolejowymi w Al. Piłsudskiego, która usprawni komunikację między dwiema częściami miasta i ułatwi dojazd do Muzeum.

Wręczenie symbolicznych kluczy do miasta wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu odbyło się podczas Święta Miasta Sulejówek, „Dnia Marszałka”, które obchodzone jest co roku 13 czerwca, w rocznicę przekazania Józefowi Piłsudskiemu dworku w Sulejówku w 1923 roku.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}