W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z laureatami i jurorami 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

21.10.2022

"To bardzo ważne zarówno dla polskiej, jak i dla światowej kultury, że takie wydarzenia jak Konkurs Wieniawskiego z każdą kolejną edycją zyskują coraz szerszą publiczność i że są tak popularne na świecie. We współczesnych trudnych czasach warto mieć taką odskocznię, bo kultura jest piękną enklawą, która daje siłę do życia" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas spotkania z uczestnikami i jurorami 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Minister kultury złożył gratulacje zwyciężczyni Hinie Maedzie oraz pozostałym laureatom Konkursu.

Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z laureatami i jurorami 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, fot. Danuta Matloch

Szef resortu kultury podkreślił, że coraz większe zainteresowanie i pozyskiwanie szerokiej publiczności przez wydarzenia takie jak Konkurs Wieniawskiego są bardzo ważne zarówno dla polskiej, jak i dla światowej kultury.

Wielkie podziękowania kieruję do organizatorów, do tych osób i instytucji dzięki którym Konkurs się rozwija i jest swego rodzaju instytucją niosącą wartości ważne dla kultury. Dziękuję także mediom. W ostatnich latach widzimy, że profesjonalny przekaz umożliwia szerokiej publiczności kontakt z wydarzeniami kulturalnymi, które spopularyzowane dzięki mediom, intenetowi, TVP Kultura, także radiu, stają się wydarzeniami ogólnoświatowymi – dodał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zaakcentował  znaczenie Konkursu Wieniawskiego jako wydarzenia pokazującego piękno muzyki, najwyższy poziom techniczny oraz talent i ciężką pracę, dzięki którym wygrywają najlepsi.


16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im.  Henryka Wieniawskiego

Zwyciężczynią 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im.  Henryka Wieniawskiego została Hina Maeda (Japonia), II miejsce zajęła Meruert Karmenova (Kazachstan), a II lokatę Qingzhu Weng (Chiny). Trzy równorzędne wyróżnienia uzyskali: Hana Chang (Japonia/Singapur/Stany Zjednoczone), Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa), Dayoon You (Korea Południowa).

Konkurs odbywał się w dniach 7 – 21 października 2022 roku, w trzech etapach, otwartych dla publiczności. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Do zmagań konkursowych zgłosiło się aż 224 skrzypków z 34 krajów.

Decyzją Jury Preselekcyjnego do Konkursu zakwalifikowanych zostało 41 skrzypków, spośród których do przesłuchań przystąpiły 34 osoby, w tym 7 pochodzących z Polski oraz 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Do drugiego etapu zakwalifikowało się, zgodnie z regulaminem, 15 osób zaś do trzeciego 6.

Przesłuchania konkursowe, które miały miejsce w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zwieńczone zostaną Galą i Koncertem Laureatów w Poznaniu w dniu 21.10.2022 r. oraz II Koncertem Laureatów w Filharmonii Narodowej Warszawie w dniu 23.10.2022 r.

Laureaci 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego udadzą się w trasę koncertową, na którą złoży się 30 koncertów w Polsce i 30 za granicą. Zwycięzca Konkursu wystąpi z orkiestrami w Niemczech, Francji, Czechach, Bułgarii, Czarnogórze, Chorwacji, Słowenii, Estonii, Łotwie i Litwie. Zagości ponadto w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki. Odwiedzi, takie jak sale jak Salle Gaveau w Paryżu, National Concert Hall w Taipei, Seoul Art Center, Muziekgebouw Eindhoven czy też Akademia Liszta w Budapeszcie.


Historia Konkursu

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to konkurs dla skrzypków do 30. roku życia. Odbywa się co pięć lat w Poznaniu. Wydarzenie jest oddaniem hołdu polskiemu wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu (1835-1880) i zostało zainicjowane w setną rocznicę urodzin Patrona.

To zarazem najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie. Inicjatorem międzynarodowych spotkań młodych skrzypków był bratanek Henryka, Adam Wieniawski, a organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, jednak plany przerwała II wojna światowa. Drugi konkurs zorganizowany został po 17 latach, w 1952 roku, w Poznaniu. Od tej chwili konkurs odbywa się regularnie co pięć lat w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Ten najstarszy i jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych na świecie jest członkiem - założycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie (World Federation of International Music Competitions – WFIMC). Federacja, utworzona przez trzynaście międzynarodowych konkursów muzycznych, powstała w 1957 r. i obecnie zrzesza ponad 120 członków – konkursów muzycznych charakteryzujących się najwyższymi artystycznymi i organizacyjnymi standardami.

Konkurs jest organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}