W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński uczestniczył w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie

28.03.2023

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie, podczas których uczestniczył w sesji plenarnej oraz spotkaniu z ministrem kultury Rumunii Lucianem Romaşcanu. Bilateralne rozmowy dotyczyły rozwoju współpracy kulturalnej pomiędzy obydwoma państwami w ramach polsko-rumuńskiego sezonu kulturalnego, rumuńskiej inicjatywy powołania specjalnego Europejskiego Funduszu dla Kultury (European Cultural Fund) oraz nakładów budżetowych na kulturę.

Wicepremier Piotr Gliński uczestniczył w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślał, że współpraca pomiędzy Polską i Rumunią ma długą tradycję, a w obszarze kultury od lat rozwija się bardzo dobrze.

Polskie teatry uczestniczą w najważniejszych rumuńskich festiwalach teatralnych, a Rumunia jest obecna na festiwalu muzyki Europy Środkowo-Wschodniej  „Eufonie”, który nasz rząd powołał  kilka lat temu. Obecnie pracujemy nad intensyfikacją tej współpracy w ramach polsko-rumuńskiego sezonu kulturalnego zaplanowanego na lata 2024-2025. Rozmawiamy m.in. o wystawie prac Victora Braunera w Polsce oraz o wystawach Wojciecha Fangora i Jerzego Nowosielskiego w Rumunii – powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował również poparcie dla rumuńskiej inicjatywy powołania Europejskiego Funduszu dla Kultury (European Cultural Fund). Wskazał, że fundusz ten miałby na celu  wspieranie projektów szczególnie ważnych dla poszczególnych państw.

Jednym z tematów rozmów był również wzrost nakładów na kulturę w Polsce.

Wzrost nakładów o 112% w ciągu ostatnich 7 lat był możliwy dzięki zwiększeniu budżetu państwa, co wynika z radykalnego zmniejszenia luki VAT-owskiej z 25 do 4% oraz opodatkowania wielkich korporacji. Polskie doświadczenia w tym zakresie są przedmiotem żywego zainteresowania strony rumuńskiej – przekazał polski minister kultury.

Ministrowie kultury Polski i Rumunii zgodzili się, że działania na rzecz ochrony i wsparcia kultury europejskiej są koniecznością, szczególnie wobec wyzwań, które postawiła przed sektorem pandemia i wojna na Ukrainie.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}