W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych

16.09.2022

„Nasze relacje z Litwą w dziedzinie kultury są dobre, pozostajemy w bieżącym kontakcie. Podczas spotkania w Kownie w styczniu tego roku, na miesiąc przed rosyjską agresją na Ukrainę, wspólnie z ukraińskim ministrem kultury zainicjowaliśmy współpracę w dziedzinie kultury w ramach Trójkąta Lubelskiego. W tym formacie podejmujemy m.in. działania na rzecz wsparcia Ukrainy. Nasza ocena tego, co się obecnie dzieje w Europie jest podobna” – powiedział wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który wraz z polską delegacją rządową pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczył w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych.

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych fot. Roberta Vaitkevičiūtė

Podczas wizyty w Wilnie wicepremier Gliński spotkał się ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem. Minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził także cmentarz Na Rossie oraz cmentarz na Antokolu, gdzie wspólnie z litewskim wiceministrem kultury Vygintasem Gasparavičiusem w imieniu Prezesa Rady Ministrów złożył kwiaty w mauzoleum Matka i Serce Syna, w kaplicy powstańców styczniowych, pod pomnikiem ofiar walki o niepodległość Litwy z 1991 r. oraz na polskiej kwaterze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920-21.

Podczas konsultacji wicepremier Gliński zwracał uwagę na dobrą współpracę z Litwą w dziedzinie kultury, która opiera się przede wszystkim na dobrej współpracy profesjonalnych instytucji kultury po obu stronach. Zwracał uwagę na nadchodzące rocznice – założenia Wilna, wybuchu Powstania Styczniowego, które będą tę współprace umacniać. Wyraził też zadowolenie z deklaracji strony litewskiej, że w dawnym Teatrze na Puhulance, którego nazwę kilka dni temu zmieniono z  Rosyjskiego Teatru Dramatycznego Litwy na Wileński Teatr Stary, znajdzie się przestrzeń dla polskiego zespołu teatralnego.

W rozmowach z mediami wicepremier Gliński podkreślał, że Polskę i Litwę łączy wiele projektów w dziedzinie kultury, w tym projekty realizowane w wileńskich kościołach w Wilnie, m.in. powstające w klasztorze franciszkanów centrum międzykulturowe. Oprócz kościoła franciszkanów jest tam ogromny kompleks poklasztorny, który był przeznaczony na cele komercyjne. Proces sądowy trwał wiele lat. Teraz Instytut Polonika i Polska Fundacja Narodowa angażują się we wsparcie tego ośrodka. Sądzę, że będzie to ważne miejsce dla Polaków na Litwie, ale także ważny ośrodek współpracy polsko-litewskiej w zakresie dziedzictwa – powiedział minister kultury.

Wicepremier przypomniał również o projektach dotyczących cmentarzy, w tym nekropolii na Rossie i na Antokolu. Na cmentarzu na Antokolu jest miejsce pochówku tysiąca polskich żołnierzy poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tu leżą obrońcy Polski, Europy i cywilizacji – zauważył prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że polsko-litewska współpraca wiąże się nie tylko ze wspólnymi projektami, ale także ze wspólnym stanowiskiem wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Przypomniał o wspólnej z litewskim ministrem wizycie w Kijowie oraz o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego, obejmującego Polskę, Litwę i Ukrainę. To jeden z formatów, który jest obecnie bardzo istotny w polityce, także w przekształcającej się – mam nadzieję – Europie. Takie formaty jak Trójmorze, Grupa Wyszehradzka, mimo pewnego kryzysu w tej chwili, Trójkąt Lubelski – to jest przyszłość Europy” – ocenił wicepremier Gliński.

Konsultacje międzyrządowe w Wilnie były trzecim spotkaniem w tym formacie, a wzięło w nich udział 12 ministrów z obu rządów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}