W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w USA

29.09.2023

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński złoży dwudniową wizytę w USA. W sobotę, 30 września, weźmie udział w uroczystości podniesienia flagi polskiej na Daley Plaza w Chicago inaugurującej rozpoczęcie obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego oraz odwiedzi m.in. Muzeum Historii Chicago i Muzeum Polskie w Ameryce. W niedzielę, 1 października, minister kultury i dziedzictwa narodowego weźmie udział w 86. Paradzie Pułaskiego w Nowego Jorku oraz w uroczystości prezentacji trzech dzieł sztuki odzyskanym dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. Spotka się także z kierownictwem nowojorskiego oddziału Instytutu Pileckiego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot. Danuta Matloch

Chicago

W Muzeum Historii Chicago minister kultury Piotr Gliński zwiedzi wystawę „Back Home Polish Chicago”, będącej wspólnym projektem Muzeum Historii Polski (Warszawa, Polska), Muzeum Polskiego w Ameryce (Chicago) i programu studiów polonistycznych Loyola University Chicago. Natomiast podczas wizyty w Muzeum Polskim w Ameryce minister Piotr Gliński przekaże na ręce konsula RP w Chicago Pawła Zyzaka Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Zjednoczenia Polsko Rzymsko-Katolickiego w Ameryce z okazji jubileuszu organizacji. Następnie w siedzibie Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego (Paderewski Symphony Orchestra) spotka się z jej kierownictwem oraz wysłucha koncertu adeptów Akademii Muzyki (Academy of Music) działającej przy PaSO.


Nowy Jork

Przed Paradą Pułaskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Glińskie będzie uczestniczył we mszy św. w intencji św. Jana Pawła II koncelebrowanej przez bp. Edmunda Whalena i bp. Janusza Stepnowskiego w katedrze św. Patryka.

Uroczystość prezentacji trzech dzieł zaginionych w wyniku II wojny światowej – dwóch XVIII-wiecznych akwarel Zygmunta Vogla oraz rysunku Melchiora Steidla – odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Prace Zygmunta Vogla zrabowane w czasie II wojny światowej z siedziby Muzeum Narodowego w Warszawie, zostały odzyskane dzięki kolekcjonerowi i miłośnikowi poloników Markowi Kabatowi, który nabył je na wiedeńskim rynku dzieł sztuki z intencją przekazania ich do Polski.

{"register":{"columns":[]}}