W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra kultury prof. Piotra Glińskiego w Państwowej Szkole Muzycznej w Limanowej

22.06.2023

„Od 1 września 2023 roku w Limanowej rozpocznie funkcjonowanie Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia. To docenienie pracy, a także dostępnych tutaj warunków i kwalifikacji kadry pedagogicznej. Jednocześnie to także spojrzenie w przyszłość zdolnych uczniów” - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Limanowej – jednej ze 139 placówek szkolnictwa artystycznego, w której przeprowadzono projekt termomodernizacji.

Wizyta ministra kultury prof. Piotra Glińskiego w Państwowej Szkole Muzycznej w Limanowej, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że kilka dni temu zostało podpisane zarządzenie o utworzeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Limanowej.

To była decyzja poprzedzona analizą merytoryczną, przy wsparciu Centrum Edukacji Artystycznej, które dba o poziom naszego szkolnictwa artystycznego. Ciągle zwiększamy liczbę placówek i staramy się dbać o ich wysoki poziom merytoryczny. W Małopolsce mamy wiele szkół artystycznych i poziom edukacji pozostaje w nich bardzo wysoki – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że w Szkole Muzycznej w Limanowej został przeprowadzony projekt termomodernizacji, który znacząco zmienił warunki pracy uczniów i nauczycieli.

Projekt termomodernizacji objął 139 szkół artystycznych w całej Polsce, które dzięki jego realizacji mogły przenieść się w XXI wiek pod względem warunków pracy, ale także oszczędności ekonomicznych i ekologicznych. Łącznie z innymi inwestycjami w szkolnictwie w ciągu ostatnich dwóch kadencji bezpośrednio z budżetu państwa przekazaliśmy 1 mld 300 mln zł. To jest m.in. także budowa 22 sal koncertowych w szkołach muzycznych. Dzięki temu szkolnictwo artystyczne może się rozwijać, a młodzież przepięknie grać, śpiewać, uprawiać sztukę – wskazał minister kultury.

Prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że zrealizowanie 7 tys. inwestycji w obszarze kultury w Polsce w ciągu 8 lat nie byłoby możliwe, gdyby nie doskonałe funkcjonowanie polskich instytucji kultury oraz szkół artystycznych.

Nie moglibyśmy przyznać pieniędzy publicznych, gdyby nie spełnienie odpowiednich kryteriów. Szkoła Muzyczna w Limanowej jest przykładem placówki, która dba o wysoki poziom szkolnictwa artystycznego – podsumował szef resortu kultury.

Wsparcie inwestycyjne MKiDN dla Szkoły Muzycznej w Limanowej w latach 2016-2022

W ramach projektu pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce” szkoła otrzymała 2,2 mln zł. Zakres przeprowadzonych prac obejmował m.in. docieplenie ścian, podłóg, stropów i dachów, wymianę okien, instalacji centralnego ogrzewania oraz źródeł światła na energooszczędne, a także modernizację systemu wentylacji.

W latach 2016-2022 placówka otrzymała również środki finansowe z Centrum Edukacji Artystycznej na remonty oraz zakup pomocy dydaktycznych.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Limanowej – rys historyczny i funkcjonowanie

Szkoła została utworzona 1 września 1969 r. Instytucjonalną podstawę placówki stanowiło – założone w 1953 r. – Społeczne Ognisko Muzyczne oraz działająca od 1965 r. w Limanowej filia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Początkowo w filii uczyło się 30 uczniów w klasie fortepianu, skrzypiec, klarnetu trąbki i akordeonu.

W 1966 roku placówka otrzymała na własność budynek przy ul. Kościuszki 23, który wymagał gruntownego remontu. Na przełomie lat 1976 i 1977, w związku z rosnącym zainteresowaniem nauką w szkole muzycznej, dobudowano nowe skrzydło, w którym powstały nowe sale lekcyjne, sala koncertowa oraz pokój nauczycielski. W 1984 roku szkole nadano imię Grażyny Bacewicz. Od 1986 r. szkoła jest organizatorem cieszącego się dużym zainteresowaniem Małopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków, Wiolonczelistów i Gitarzystów Szkół Muzycznych I stopnia.

Szeroka działalność artystyczna, edukacyjna oraz współpraca z organizacjami i instytucjami regionu sprawiają, że Szkoła Muzyczna w Limanowej pełni bardzo ważną rolę w życiu kulturalnym miasta i powiatu. Jej uczniowie ze znakomitymi rezultatami biorą udział w licznych konkursach i przesłuchaniach. W 2022 roku uczniowie otrzymali szereg nagród i wyróżnień, w tym m.in. w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2022 w Krakowie, Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych ,,Jupiter 2022” w Krakowie czy Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Kowalewie Pomorskim.

Aktualnie szkoła kształci uczniów w grze na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce i perkusji.

Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o utworzeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Limanowej

W związku ze znaczącą poprawą bazy lokalowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Limanowej po przeprowadzonym projekcie termomodernizacji budynku oraz innych remontach, a także z uwagi na dobre wyposażenie w instrumenty muzyczne, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał decyzję o założeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Limanowej.

Od  1 września 2023 r. placówka będzie funkcjonowała pod nazwą - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Limanowej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}