W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceminister kultury Bożeny Żelazowskiej w Uzbekistanie

15.03.2024

Spotkanie z kierownictwem resortu kultury Uzbekistanu oraz mieszkającą tam Polonią były głównymi punktami wizyty sekretarz stanu w MKiDN Bożeny Żelazowskiej w Taszkencie. Generalna konserwator zabytków złożyła również kwiaty pod pomnikiem ofiar przy taszkenckiej Katedrze, wręczyła Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” ambasadorowi Polski w Uzbekistanie Radosławowi Grukowi oraz spotkała się z uzbekistańskimi parlamentarzystami. Wiceszefowa polskiego resortu kultury uczestniczyła również w konferencji prasowej w związku z inauguracją bezpośredniego połączenia LOT-u Warszawa-Taszkent.

Wizyta wiceminister kultury Bożeny Żelazowskiej w Uzbekistanie, fot. Agnieszka Grunwald

Na zakończenie wizyty wiceminister Żelazowska spotkała się z Dżurabekem Rachimowym, hokimem wilajetu Chorezm, z którym rozmawiała na temat obiektów dziedzictwa Chiwy.

Podczas spotkania w Ministerstwie Kultury Uzbekistanu wiceminister Bożena Żelazowska podziękowała za zachowanie pamięci o polskich żołnierzach i ludności cywilnej, którzy zostali pochowani na licznych cmentarzach w Uzbekistanie.

Nadal będziemy dążyć do właściwego upamiętnienia Polaków, którzy w czasie II wojny światowej dotarli do Uzbekistanu. Wiemy, że spotkali się tutaj z życzliwym przyjęciem narodu uzbeckiego, który również poniósł wielkie ofiary w trakcie represji stalinowskich. W uzbeckich archiwach znajdują się ważne zbiory dotyczące losów Polaków. Mogą one umożliwić identyfikację pochowanych w Uzbekistanie osób oraz rzucić nowe światło na losy przebywających na terytorium dzisiejszego Uzbekistanu Polaków – zarówno żołnierzy, jak i osób cywilnych – mówiła wiceszefowa polskiego resortu kultury.

Rozmowy z kierownictwem uzbeckiego resortu kultury dotyczyły również oferty wizyt studyjnych w Polsce dla uzbeckich specjalistów z zakresu muzealnictwa, a także ekspertów z innych dziedzin, m.in. przemysłów kreatywnych.

Spotykając się z Polonią zamieszkującą w Taszkencie generalna konserwator zabytków zwróciła uwagę na podejmowaną przez nich troskę o polskie cmentarze, która jest świadectwem zachowania pamięci o zmarłych rodakach. Przypomniała, że w Uzbekistanie znajduje się 17 takich cmentarzy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego jednym z zadań jest opieka nad polskimi miejscami pamięci i cmentarzami za granicą, dokłada wszelkich starań, aby zachować je w jak najlepszym stanie – dla nas i dla przyszłych pokoleń. Mamy świadomość, że są one niezwykle ważnymi miejscami spajającymi i integrującymi Polonię – zaznaczyła.

Wiceminister Żelazowska wskazała także na ogromne zasługi Ambasady RP w Uzbekistanie w obszarze dbania o polskie cmentarze. Podkreśliła, że to właśnie dzięki ambasadorowi Polski w Uzbekistanie Radosławowi Grukowi został zainicjowany projekt digitalizacji polskich cmentarzy wojennych w Uzbekistanie, a także nawiązana została współpraca polskich muzeów – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Pamięci Sybiru – z najważniejszymi uzbeckimi instytucjami naukowymi, muzealnymi oraz archiwalnymi.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}