W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Włochy: odsłonięcie tablicy ku czci polskich żołnierzy

15.04.2019

W Pescopennataro w prowincji Isernia, 12 kwietnia br., uroczyście została odsłonięta tablica poświęcona polskim komandosom, którzy w nocy z 21 na 22 grudnia 1943 roku stoczyli w ruinach tej miejscowości zwycięski bój z przeważającymi siłami niemieckimi. 1. Samodzielna Kompania Commando została utworzona i wyszkolona w Wielkiej Brytanii, wchodząc w skład brytyjskich oddziałów komandosów jako 6 kompania 10 Międzyalianckiego Commando. Po przerzuceniu do Włoch w grudniu 1943 r. walczyła na froncie włoskim.

Odsłonięcie tablicy ku czci polskich żołnierzy, fot. Francesco Ambrico

W uroczystości wzięli udział m.in. biskup Trivento Claudio Palumbo, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz, władze miasta i regionu. Wspomnienia z okresu wydarzeń wojennych w Pescopennataro wygłosił ówczesny mieszkaniec tej miejscowości prof. Antonio Arduino. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowane było przez przedstawiciela Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, który odczytał list wiceministra Jarosława Sellina. Podkreślił on, że 1. Samodzielna Kompania Commando to pierwsza polska bojowa jednostka, która walczyła na ziemi włoskiej.

W oprawie wojskowej uczestniczył pododdział z Jednostki Wojskowej Komandosów i Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1. Samodzielnej Kompanii Commando.

Inicjatorami upamiętnienia byli: historyk Krzysztof Piotrowski, redaktorka dwutygodnika Polaków we Włoszech „Nasz Świat” Danuta Wojtaszczyk oraz Przemysław Kapturski z GRH 1 SK Commando.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}