W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla kultury i sektorów kreatywnych na Ukrainie – wystąpienie wicepremiera Piotra Glińskiego podczas obrad Rady UE

16.05.2023

„W obliczu katastrofy i cierpienia, jakie spotyka Ukrainę i jej obywateli, Unia Europejska nie jest obojętna, ale może zrobić więcej. Dotyczy to także wsparcia dla sektora kultury i sektora kreatywnego oraz pomocy w ich odbudowie. Ukraina broni nie tylko swojej suwerenności, Ukraina broni Europy. To jest szczególnie dobrze widoczne z miejsca, w którym mieszkam, ale powinno być częścią świadomości wszystkich Europejczyków. Jeśli Ukraina przegra to przegra cała Europa” – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu poświęconej wsparciu dla kultury i sektorów kreatywnych Ukrainy.

Wsparcie dla kultury i sektorów kreatywnych na Ukrainie – wystąpienie wicepremiera Piotra Glińskiego podczas obrad Rady UE, fot. Unia Europejska

Wicepremier przypomniał, że wojna na Ukrainie prowadzona przez rosyjski reżim trwa od ponad roku. Giną cywile, niszczona jest infrastruktura, miejsca i zabytki oraz instytucje kultury, które stają się celem ataków i grabieży. Obywatele Ukrainy, w tym osoby zatrudnione w sektorach kultury i kreatywnych oraz artyści, nie mogą bezpiecznie egzystować i pracować.

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy poinformowało, że na koniec marca br. uszkodzonych zostało 1 373 obiektów infrastruktury kulturalnej, nie licząc obiektów dziedzictwa kulturowego. Prawie jedną trzecią z nich zniszczono całkowicie – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier polskiego rządu przywołał sprawozdanie przygotowane wspólnie przez Bank Światowy, rząd Ukrainy, Komisję Europejską i ONZ, w którym oszacowano, że na przestrzeni roku od rozpoczęcia wojny spowodowała ona ogromne szkody i straty w sektorach kultury i kreatywnych oraz turystyki liczone w miliardach dolarów. Przypomniał także, że na posiedzeniu Rady Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował o skutkach rosyjskiej agresji w obszarze kultury oraz przedstawił listę potrzeb materialnych i finansowych.

Polska poparła prośbę rządu Ukrainy i wystosowała apel o przygotowanie europejskiego, solidarnościowego planu wsparcia na rzecz ochrony i odbudowy sektora kultury i sektora kreatywnego na Ukrainie oraz o przygotowanie kompleksowego sprawozdania na temat dotychczasowej pomocy UE i państw członkowskich dla Ukrainy. Niestety, Komisja Europejska nie podjęła wystarczających działań w tym zakresie. W opinii Polski przeznaczanie m.in. 5 mln euro z programu Kreatywna Europa na wsparcie ukraińskich artystów i operatorów kultury oraz organizacji kulturalnych i kreatywnych jest stanowczo niewystarczające. Dotychczasowe zaangażowanie innych instrumentów UE także nie odpowiada na ogromne i stale rosnące potrzeby – zaznaczył wicepremier Gliński.

Szef polskiego resortu kultury podkreślił, że należy wypracować ustrukturyzowany mechanizm pomocy oraz plan odbudowy sektorów kultury i kreatywnego Ukrainy po wojnie. W tym celu konieczne jest wzmocnienie współpracy między wszystkimi dyrekcjami Komisji Europejskiej. Dlatego Polska apeluje do Komisji o współpracę, w tym o zacieśnienie współpracy pomiędzy Dyrekcjami Generalnymi na rzecz ustanowienia specjalnego funduszu dla Ukrainy.

Nie tylko Polska, ale także inne kraje naszego regionu przekazują Ukrainie pomoc. Przekazuję Państwu sprawozdanie „Zachować dziedzictwo Ukrainy”, w którym podsumowano działania prowadzone tylko do końca poprzedniego roku przez Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie powołane w Polsce decyzję kierowanego przeze mnie resortu – powiedział minister kultury.

Wicepremier przypomniał, że Centrum jest głównym koordynatorem rządowej pomocy dla sektora kultury na Ukrainie – koordynuje krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy. Prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną o ukraińskim dziedzictwie kulturowym, w szczególności o zagrożeniach i jego stratach wywołanych działaniami wojennymi. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi instytucjami.

Gdy zniszczone zostało muzeum zorganizowaliśmy natychmiast wystawę prac Marii Prymaczenko. Gościliśmy trzy wielkie symfoniczne orkiestry ukraińskie, jedna z nich działa w Polsce do dziś. Natomiast Ukrainian Freedom Orkiestra, która została powołana we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i odbyła światowe tournée, ponownie ruszy w trasę. To są tylko niektóre przykłady tych działań. Apeluję do Komisji Europejskiej, do wszystkich państw europejskich o większe zaangażowanie. Wojna na Ukrainie trwa i jej wynik nie jest przesądzony. Codziennie giną ludzie. Musimy być wszyscy zaangażowani we wsparcie dla Ukrainy – podkreślił wicepremier Piotr Gliński w Brukseli.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}