W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie MKiDN dla instytucji kultury w Poznaniu

22.11.2021

„Cieszę się, że możemy tak dobrze współpracować z wieloma gospodarzami zabytkowych obiektów i instytucji kultury w Polsce. Co roku z naszego programu ochrony zabytków wspieramy około 600 projektów. W przyszłym roku będzie ich więcej, ponieważ znacznie zwiększyliśmy nakłady na zabytki” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podczas wizyty w Poznaniu wicepremier odwiedził m.in. klasztor franciszkanów oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) i Teatr Muzyczny.

Wsparcie MKiDN dla instytucji kultury w Poznaniu, fot. Danuta Matloch

Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało ponad 800 tys. zł na prace przygotowawcze i projektowe nowego oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu  (…) Jesteśmy otwarci i gotowi, do tego, aby nadal współpracować i wspierać tę instytucję – podkreślił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego  jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. MKiDN wsparło realizację tego przedsięwzięcia w ramach dwóch projektów „Infrastruktura kultury” oraz „Kultura w sieci”.

W grudniu 2018 roku, w setną rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu powstańczego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego muzeum. Zwycięski projekt przyszłego muzeum, opracowany przez pracownię WXCA z Warszawy, zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o wydarzeniu i jednocześnie zapewnienie godnego upamiętnienia jego uczestników. Placówka ma być jednym z pięciu oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Główną osią narracji tworzonej placówki będzie powstanie wielkopolskie. Ekspozycja stała, obok historii samego zrywu, będzie prezentować również wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan oraz wydarzenia późniejsze, które można uznać za skutki wielkopolskiej insurekcji. Istotny wpływ na organizację ekspozycji będzie miała zgromadzona już kolekcja muzealna Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz eksponaty pozyskane w długoterminowe depozyty.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma zostać otwarte w 2024 roku.

Teatr Muzyczny w Poznaniu współfinansowany przez MKiDN

Podczas wizyty w Poznaniu wicepremier Piotr Gliński zapowiedział także objęcie współprowadzeniem MKiDN Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jesteśmy gotowi na współprowadzenie tej instytucji. To umożliwi nam dofinansowanie budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego, a także współudział w kolejnych inwestycjach – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Teatr Muzyczny w Poznaniu rozpoczął działalność w 1956 roku. Jest instytucją, z którą losy związała plejada wybitnych twórców. Dzięki wysokiemu poziomowi prezentowanego repertuaru zyskał znaczącą renomę i uznanie. Proponuje widzom bogatą ofertę programową, umieszczając w programie pełną gamę gatunków - od klasycznej operetki poprzez koncerty, wieczory muzyczno-poetyckie, spektakle edukacyjne, przedstawienia dla dzieci i młodzieży po musicale.

Obecnie siedzibą Teatru jest budynek Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych w centrum Poznania. Planowana budowa nowej siedziby daje instytucji perspektywę dalszego rozwoju.

Klasztor Franciszkanów w Poznaniu - kompleksowa renowacja dzięki dotacjom MKiDN

W Poznaniu prof. Gliński odwiedził również zabytkowy Klasztor Franciszkanów. „Działania ratownicze i konserwatorskie, finansowane przez nasz resort, doprowadziły do tego, że ta świątynia jest teraz pięknie odrestaurowana. Rozwija się w niej również działalność kulturalna, która przybiera różnorodne formy” – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Klasztor oo. Franciszkanów w Poznaniu od 2010 roku otrzymuje wsparcie finansowe w ramach programu MKiDN „Ochrona Zabytków”.

Na konserwację wnętrza kościoła w ostatnich latach Klasztor otrzymał łączną dotację w wysokości prawie 1,7 mln zł. W 2020 roku obejmowała ona głównie prace konserwatorskie przy sklepieniu, ścianach nawy głównej, transeptu i kaplicy Matki Bożej oraz sklepieniu nawy wschodniej. Z kolei w 2021 r. pozyskane środki wsparły prace konserwatorskie przy ścianach i sklepieniu kaplicy św. Franciszka z Asyżu oraz kruchty, konserwację stali i ławek w nawie głównej, a także naprawę posadzki i ołtarza.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}