W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie MKiDN dla małych księgarni

20.07.2023

„Małe księgarnie są miejscem budzenia aspiracji czytelniczych i wyrabiania nawyku kontaktu i przyjaźni z książką już od najmłodszych lat. Tego nie są w stanie zaoferować duże księgarnie. To powód, dla którego małe księgarnie wymagają szczególnego wsparcia państwa. Program „Certyfikat dla małych księgarni” takie wsparcie zapewnia” - powiedział dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej w Łodzi, na której ogłoszono wyniki naboru do trzeciej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Wsparcie MKiDN dla małych księgarni, fot. Andrzej Iwańczuk

Minister kultury podkreślił, że w obecnej edycji programu każda mała księgarnia mogła otrzymać wsparcie w wysokości 40 tys. zł m.in. na stałe koszty funkcjonowania, czyli np. czynsz, ale także promocję. Łącznie w trzech edycjach wsparcie w ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” uzyskało prawie 300 księgarni, w tym kilkadziesiąt z województwa łódzkiego. Dotychczas przekazana kwota to 11 mln zł.

Zawsze jest więcej zgłaszających się niż możliwości wsparcia, ale budżet tego programu będziemy systematycznie zwiększać, ponieważ jestem przekonany, że on się sprawdza – powiedział prof. Piotr Gliński.

Minister wskazał, że „Certyfikat dla małych księgarni” jest jednym z wielu działań na rzecz czytelnictwa. Przypomniał m.in. o realizowanym Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Instytut Książki bezpłatnie wydaje także książki dla noworodków, przedszkolaków oraz uczniów klas pierwszych w szkołach podstawowych, właśnie w celu promocji czytelnictwa. Ona musi się także opierać na wsparciu tych najbardziej cennych instytucji – małych księgarni – powiedział szef resortu kultury.

Certyfikat dla małych księgarni

Realizowany od 2021 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki program opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie to nie tylko miejsca handlu książkami. To przestrzenie kreatywne, niewielkie centra kultury, które realnie kształtują literackie gusta lokalnych społeczności.

Celami długofalowymi, pożądaną zmianą, której katalizatorem powinny być wyznaczone do spełnienia standardów księgarni z certyfikatem, jest promocja twórczości polskich autorów i zapewnienie większej różnorodności oferty, w tym dostępu do oferty o tematyce regionalnej.

Do dziś, tj. 20 lipca można jeszcze składać odwołania do trzeciej edycji programu.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}