W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspieramy Teatr Powszechny i inne instytucje kultury w Radomiu

22.03.2024

Kultura dzieję się lokalnie, dlatego istotne jest wspieranie działalności ważnych społecznie instytucji kultury – podkreśliła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konferencji prasowej w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

Fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

Wsparcie lokalnych działań kulturalnych było tematem konferencji prasowej z udziałem podsekretarz stanu, prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego oraz dyrektor Teatru Powszechnego Małgorzaty Potockiej.

Wiceminister kultury przypomniała o założeniach programu „Infrastruktura kultury”, do którego w tym roku wpłynęło 861 wniosków na łączną kwotę 355 634 583,09 zł. Dofinansowanie otrzymało 139 projektów, w tym 93 w pierwszym naborze i 46 w trybie odwoławczym.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od wielu lat wspiera modernizację Teatru Powszechnego w Radomiu. Dotychczas w ramach programu „Infrastruktura kultury” przekazaliśmy dofinansowanie na modernizację i zakup wyposażenia dla dużej sceny oraz lalkowej sceny "Fraszka". W 2024 roku ministerstwo przeznaczyło na kontynuację prac modernizacyjnych sceny 510 000 zł

O Teatrze

Tradycje teatralne Radomia sięgają XVIII wieku. W latach 1718-1726 przy Kolegium Pijarów działał teatr amatorski. Pierwsze udokumentowane informacje dotyczą budynku teatralnego: w 1809 roku. W latach międzywojennych pojawiły się w Radomiu próby utworzenia stałego teatru zawodowego. Jerzy Siekierzyński wystąpił z taką inicjatywą w 1916 roku , ostatecznie przedsięwzięcie to nie powiodło się. W 1931 roku Bronisław Skąpski założył Teatr Województwa Kieleckiego z siedzibą w Radomiu. Miał działać zarówno w Radomiu, jak i Kielcach i innych miastach na terenie województwa. We wrześniu 1948 roku powołano radomską scenę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a w 1959 roku powołano małą scenę.

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu powstał 22 grudnia 1976 roku. Jego siedziba mieściła się w gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Na początku działał jako instytucja impresaryjna, prezentująca spektakle z innych ośrodków. W 2010 roku powstała Scena Fraszka, skierowana do najmłodszej widowni, a w 2013 roku Scena Kotłownia, na której wystawiana jest współczesna dramaturgia, spektakle autorskie i eksperymentalne. W 2019 roku teatr osiągnął rekordowy w swej 40-letniej historii wynik 82 tys. 417 widzów, dla których zagrano 459 przedstawień.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}