W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyremontowane Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem otwarte dla publiczności

05.04.2023

„Dziękuję za to, że kolejny oddział Muzeum Tatrzańskiego wygląda tak wspaniale. (…) Trwający boom frekwencyjny jest potwierdzeniem tego, że Polacy chętnie odwiedzają nowocześnie zorganizowane, wyremontowane i nowe instytucje muzealne” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia wyremontowanego Muzeum Kornela Makuszyńskiego – filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Wyremontowane Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem otwarte dla publiczności, fot. Danuta Matloch

Remont willi „Opolanka” - siedziby Muzeum - wraz z nową aranżacją wystawy zrealizowano w ramach wieloletniego projektu inwestycyjnego finansowanego ze środków krajowych i unijnych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem jest instytucją unikalną, która składa się z 13 oddziałów. Wskazał, że jeden z nich, poświęcony taternictwu i narciarstwu, jest w tej chwili w przygotowaniu.

Muzeum Tatrzańskie przeszło gruntowny remont, który objął jego odziały, ale również gmach główny. Było to możliwe dzięki staraniom dwóch współorganizatorów tej instytucji: Województwa Małopolskiego oraz polskiego państwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi zakopiańskie muzeum od stycznia 2021 r. i ta jednostka rozwija się doskonale – mówił prof. Piotr Gliński podczas uroczystości.

Wicepremier zwrócił uwagę, że polskie muzea przechodzą w tej chwili w okres popandemiczny, który jest jednocześnie okresem wielkiego boomu frekwencyjnego. Zaznaczył, że jest on związany z tym, że inwestycje w obszarze muzealnym we wcześniejszych latach nie były realizowane.

W każdej części Polski możemy obserwować pewien fenomen. W tej chwili mamy bardzo wiele instytucji kultury, które przedstawiają pamięć. Są one organizowane w różnych formułach. Resort kultury finansuje ponad 300 projektów inwestycyjnych w muzeach w całej Polsce, część z nich została już zakończona – przekazał minister kultury.

Szef resortu kultury przypomniał, że w niedawno zakupionej Willi Palace w Zakopanem trwa przygotowywanie ekspozycji poświęconej pamięci ofiar terroru II wojny światowej. Wskazał, że otwierany dzisiaj oddział jest równie ważny, ponieważ dotyczy niezwykle lubianej postaci polskiej kultury.

Musimy pamiętać, że sednem twórczości Kornela Makuszyńskiego jest nie tylko literatura dziecięca czy młodzieżowa. W jego korespondencji możemy dostrzec związki intelektualne i etos inteligencji przedwojennej, a częściowo także powojennej – zauważył wicepremier.

Remont willi „Opolanka” i nowa aranżacja wystawy

W ramach wieloletniego projektu inwestycyjnego finansowanego ze środków krajowych i unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014-2020) Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przeprowadziło prace remontowo-konserwatorskie w 3 obiektach: gmachu głównym, Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi „Opolanka” oraz Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w willi Koziańskich (Galeria Sztuki na Kozińcu).

Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 19 mln zł, z czego około 4,3 mln zł stanowią środki przeznaczone na remont willi „Opolanka” (prace budowlane - ponad 3,5 mln zł; aranżacja wystawy – prawie 800 tys. zł).

Prace remontowo-konserwatorskie w willi „Opolanka” objęły m.in. wzmocnienie konstrukcji, odświeżenie elewacji, ocieplenie budynku, renowację stolarki oraz wymianę pokrycia dachowego. Zmodernizowano również instalacje techniczne. W ramach prac wewnętrznych zmieniona została przestrzeń wystawy stałej Muzeum. Na nowo zaaranżowane zostały dwie sale pierwszego piętra. Powstały dodatkowe przestrzenie edukacyjne i wystawiennicze, zmodernizowana została także część magazynowa znajdująca się w piwnicy. Wszystkie prace przeprowadzane były z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz ze szczególnym naciskiem na potrzeby najmłodszych użytkowników.

Willa „Opolanka” – okoliczności powstania Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Willa „Opolanka” (ok. 1930/1931 r.) została zaprojektowana przez popularnego zakopiańskiego architekta Franciszka Kopkowicza. W 1993 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Reprezentuje modny w okresie międzywojennym funkcjonalizm (prostota dekoracji, jak np. balustrady z pionowych prętów zgrupowanych po trzy), dostosowany jednak do lokalnych warunków klimatycznych (pokrycie stromym dachem).

Kornel Makuszyński wielokrotnie zatrzymywał się w „Opolance” w czasie swoich letnich i zimowych pobytów pod Tatrami. Po wojnie wraz z żoną zamieszkał w willi na stałe. W 1966 r., dzięki inicjatywie wdowy po pisarzu - Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej - w willi otwarte zostało Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim.

W czasie II wojny światowej zniszczonych zostało wiele cennych przedmiotów oraz duża biblioteka Makuszyńskich. To, co dzisiaj znajduje się w Muzeum, jest zaledwie cząstką dorobku pisarza – kolekcjonera dzieł sztuki i przyjaciela wielu wybitnych artystów. Muzeum w „Opolance” tworzą 3 pokoje dawnego mieszkania państwa Makuszyńskich oraz 2 nowe sale tematyczne: „Życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego” i „Literackie Zakopane”.

Zbiory Muzeum obejmują księgozbiór złożony z kolejnych wydań utworów pisarza, piśmiennictwo historycznoliterackie o jego twórczości oraz literaturę pamiętnikarską. Archiwum pisarza to nie tylko rękopisy samego Makuszyńskiego, ale i bogaty zbiór listów od wybitnych literatów, malarzy, muzyków, ludzi teatru, uczonych, polityków, a także korespondencja od czytelników. Archiwum uzupełniają wycinki prasowe i zbiór fotografii. Na zbiór dzieł sztuki składają się: obrazy i rzeźby znanych polskich artystów (m.in. obrazy Juliana Fałata, Włodzimierza Jarockiego, Fryderyka Pautscha, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Stanisława Wyspiańskiego, rzeźby Konstantego Laszczki i Henryka Kuny), projekty ilustracji do książek Makuszyńskiego, zabytkowe meble przeważnie w stylu biedermeier, miniatury, dawna tkanina artystyczna (dywan wschodni, modlitewnik perski, parawan japoński), liczne dzieła dawnej sztuki użytkowej takie jak: lampy, zegary, szkło polskie i francuskie, porcelana chińska, angielska, saska czy miśnieńska.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}