W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Misterium słońca. Kopernik syn renesansu” w Muzeum Okręgowym w Toruniu

08.09.2023

„W ciągu ośmiu ostatnich lat zrealizowaliśmy lub kończymy realizację ponad 300 projektów muzealnych. To dobra wiadomość dla polskiej kultury i dla naszego dziedzictwa. To nie byłoby możliwe bez profesjonalistów na najwyższym poziomie – polskich muzealników” - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas zwiedzania wystawy „Misterium słońca. Kopernik syn renesansu” w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Wystawa „Misterium słońca. Kopernik syn renesansu” w Muzeum Okręgowym w Toruniu, fot. Danuta Matloch

Minister kultury zaznaczył, że przygotowana w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika wystawa jest bardzo ważna dla naszego dziedzictwa, ale także dla współczesności. Kopernik należy do czworga najbardziej znanych Polaków.

Ta wspaniała wystawa została przygotowana we współpracy z wieloma instytucjami. Składając hołd Kopernikowi chciałbym podziękować również polskim muzealnikom. To, co Państwo robicie jest niebywale imponujące. W Polsce instytucje pamięci, muzea stoją na najwyższym światowym poziomie. Udało nam się zwiększyć wsparcie dla tych instytucji, a z efektów Państwa wspaniałej pracy korzysta cały naród, co potwierdza frekwencja w polskich muzeach – podkreślił prof. Piotr Gliński.

To jest istotne, że coraz więcej ludzi korzysta z tych wspaniałych zasobów. Wystawy są niezwykle różnorodne i dotyczą wszystkich dziedzin życia, które są ważne dla wspólnoty i są później instytucjonalizowane w instytucjach pamięci i w muzeach. Muzea to przykład współpracy bardzo wielu podmiotów i sektorów. Przede wszystkim podmiotów samorządowych i rządowych, ale także organizacji pozarządowych – zakończył szef resortu kultury.


Wystawa „Misterium słońca. Kopernik syn renesansu.”

Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu wystawienniczo-wydawniczego, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, przygotowywanego we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami, m.in. Biblioteką Apostolską w Watykanie, Biblioteką Uniwersytecką w Uppsali, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Narodowym w Krakowie, w Warszawie, w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloma archiwami i bibliotekami oraz muzeami diecezjalnymi i tematycznymi.

Ekspozycja skupia się na wczesnym okresie życia Mikołaja Kopernika, ukazując jego podróże do Włoch, okres studiów na uniwersytetach w Bolonii i Padwie oraz wpływ kultury włoskiego renesansu na jego późniejsze dokonania. Za pośrednictwem starannie wybranych dzieł włoskiego renesansu, pokazuje ducha czasów, w których wykuwały się zręby teorii heliocentrycznej.

Prezentacja składa się z ponad 200 rzeźb, obrazów, grafik, obiektów ceramiki, rzemiosła artystycznego i mebli. Jest wyjątkową okazją do uczczenia jednej z najbardziej rozpoznawalnych w świecie postaci XVI w. - Mikołaja Kopernika – w roku jego okrągłego jubileuszu.

Na wystawie znalazły się obrazy, rysunki i grafiki takich artystów, jak: Cima de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Bonola, Carlo Urbino, czy Albrecht Dürer. Szczególne miejsce na ekspozycji wypełni mit antycznego Apolla. Na wystawie nie zabrakło również dokumentów, rękopisów, inkunabułów i starodruków ściśle związanych z osobą Mikołaja Kopernika, kilka pisanych jego ręka. Wielką atrakcją wystawy jest chwilowy powrót do Polski bezcennych zabytków, będących dawniej własnością astronoma, a na co dzień przechowywanych w szwedzkiej bibliotece w Uppsali. Ekspozycji towarzyszy bogata prezentacja ikonografii kopernikańskiej, a wiele obrazów przedstawiających uczonego jest pokazywana w Torunia po raz pierwszy.

{"register":{"columns":[]}}