W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” – wernisaż w Gdańsku

05.09.2022

„Prowadzenie badań nad historią poszczególnych zabytków i wszechstronne jej dokumentowanie jest jednym z ważnych elementów ochrony dziedzictwa narodowego. Narodowy Instytut Dziedzictwa czerpie z doświadczeń i dokonań swych instytucjonalnych poprzedników - byłego Ośrodka Dokumentacji Zabytków oraz Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, który działał w pierwszej dekadzie XXI w. Jubileusz 60-lecia NID-u skłania do podsumowań, refleksji oraz kreślenia planów na przyszłość” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin podczas otwarcia wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Gdańsku. Wystawie towarzyszy konferencja naukowa „Od Młodego Miasta do Stoczni Gdańskiej. O potrzebie zachowania zabytków”.

Wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” – wernisaż w Gdańsku

Generalny konserwator zabytków przypomniał, że w bieżącym roku przypada jubileusz 60-lecia naukowej, metodycznej i instytucjonalnej dokumentacji zabytków.

Powołany w 1962 r. Ośrodek Dokumentacji Zabytków przyjął na siebie ambitne zadanie wszechstronnego dokumentowania zasobów zabytkowych w Polsce. Prowadzenie badań nad historią poszczególnych zabytków i wszechstronne dokumentowanie tej historii jest jednym z ważnych elementów ochrony dziedzictwa narodowego. Jeśli przypomnimy sobie, jakimi możliwościami organizacyjnymi i technicznymi dysponowali ówcześni pracownicy Ośrodka będziemy mieli świadomość jak trudne było to zadanie. Tym większe uznanie dla pracowników byłego Ośrodka Dokumentacji Zabytków i rzeszy współpracowników, że podjęli się misji utrwalenia dla przyszłych pokoleń materialnej spuścizny ojców – podkreślił wiceminister Sellin.  

Wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że utworzony w 2011 r. Narodowy Instytut Dziedzictwa czerpie z doświadczeń i dokonań swych instytucjonalnych poprzedników - byłego Ośrodka Dokumentacji Zabytków oraz Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, który działał w pierwszej dekadzie XXI w.

Jarosław Sellin poinformował, że jednym z ważnych wydarzeń obchodów jubileuszu, które zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i sfinansowane ze środków MKiDN, jest wystawa ,,Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji NID” – pomyślana jako wystawa objazdowa, goszcząca w różnych regionach Polski.

Ekspozycja pokazuje dorobek NID-u i jego poprzedników, a także przybliża odbiorcom trwające obecnie działania z zakresu dokumentowania i waloryzacji dóbr kultury oraz ich ochrony. Objazdowa formuła wystawy pozwala także na prezentację dokonań oddziałów terenowych NID-u, tudzież innych regionalnych instytucji – muzeów, archiwów, bibliotek zaangażowanych w dzieło dokumentowania dorobku kulturowego pokoleń wskazał generalny konserwator zabytków.  Gdańsk jest kolejnym znaczącym przystankiem w podróży jubileuszowej wystawy po Polsce. Właśnie dzisiaj spotykamy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej - kolebce ,,Solidarności” – dodał dr Jarosław Sellin.

Wiceminister podkreślił także opiniotwórczą i ekspercką działalność NID, dzięki której w ciągu ostatnich 7 lat lista pomników historii zwiększyła się z 60 do 117 obiektów.

Z punktu widzenia generalnego konserwatora zabytków istnienie takich instytucji jak NID daje poczucie bezpieczeństwa urzędu, który pełnię. To jest znakomity zespół ekspertów, znakomita komisja ekspercka, która wydaje ekspertyzy, w sprawach czasem trudnych, kontrowersyjnych, a nawet konfliktowych, jeśli chodzi o ten wielki spór, który w sposób naturalny toczy się między koniecznością ochrony dziedzictwa kulturowego a koniecznością i chęcią dalszego rozwoju infrastrukturalnego miasta czy miasteczek, w których są plany inwestycyjne, to dzięki tym ekspertyzom można powiedzieć, że wszyscy się wycofują – jak jest ekspertyza NID-u, to wiadomo, że w tym kierunku, który został wyznaczony należy pójść – powiedział wiceminister Sellin.

Wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Gdańsku otwiera wrześniową trasę pokazów plenerowych, przygotowanych w ramach jubileuszu NID.

Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja „Od Młodego Miasta do Stoczni Gdańskiej. O potrzebie zachowania zabytków”, która odbyła się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Otwierając konferencję wiceminister Sellin podkreślił, że oddział Gdański NID jest od wielu lat zaangażowany w działania mające na celu ochronę terenów i historycznych obiektów dawnej Stoczni Gdańskiej.

Wystawa „Przyszłym pokoleniom”

Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi w tym roku 60-lecie swego istnienia. W związku z jubileuszem przygotowana została specjalna wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”, która jest prezentowana w 15 miastach w całej Polsce. Na ekspozycji znalazły się materiały pochodzące z zasobów NID, zgromadzona dokumentacja, współpraca z organizacjami międzynarodowymi oraz bieżące zadania realizowane przez Instytut. Ekspozycji towarzyszą sesje, spotkania oraz konferencje w regionach organizowane przez lokalne oddziały.

Wśród planowanych aktywności Instytut zapowiedział również specjalną jubileuszową publikację opisującą 60-lat działalności. Jubileusz zakończy uroczysta Gala podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa.

Oddział Terenowy NID w Gdańsku

Historia Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku sięga 1970 roku, w którym funkcjonował jako Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków Województwa Gdańskiego. Instytucja wspierała służby konserwatorskie, a w 1975 r. została przekształcona w Gdański Ośrodek Dóbr Kultury, zaś od 1981 r. działała pod nazwą Gdański Ośrodek Dokumentacji Zabytków. W 1991 r. utworzony został Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego, który działał w strukturze Ośrodka Dokumentacji Zabytków, od 2002 r. Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, a od 2011 r. Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jako jeden z jego oddziałów terenowych. Zespół Gdańskiego Ośrodka tworzą specjaliści z dziedziny architektury, architektury krajobrazu, historii sztuki, zabytkoznawstwa i archiwistyki.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}