W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamek Królewski w Sandomierzu - Darmowy Listopad

Zamek Królewski w Sandomierzu, fot. Tomasz Chmiel Urząd Miejski w Sandomierzu

Lekcje muzealne online dostępna na stronie muzeum  http://www.zamek-sandomierz.pl/

“Zamek Królewski w Sandomierzu - Rezydencja Królewska”

Zajęcia poświęcone genezie i historii Zamku Królewskiego w Sandomierzu z omówieniem jego rezydencyjnej funkcji.

Kronikarz Janko z Czarnkowa wymienia sandomierski Zamek wśród 32 innych wystawionych z polecenia króla Kazimierza III Wielkiego w ramach akcji wzmocnienia obronności kraju i poszczególnych miast. Sandomierz w tym czasie był jednym z ważniejszych ośrodków państwowych Małopolski, a zamek stał się siedzibą królewskich starostów, jednocześnie dość często goszcząc władców Polski m. in. Kazimierza Wielkiego, królową Jadwigę wraz z małżonkiem królem Władysławem Jagiełłą czy króla Kazimierza Jagiellończyka. Za panowania tego ostatniego, ok. 1480 r. wzniesiona została baszta południowa tzw. „kurza noga”, obecnie najstarsza zachowana część zamku.  

“Więzienie w murach sandomierskiej twierdzy”

Lekcja na temat szczególnego okresu w historii Zamku Królewskiego w Sandomierzu, czyli losów mieszczącego się w nim w XIX i XX wieku więzienia.

Po III rozbiorze Polski zaborca austriacki przeznaczył sandomierski Zamek na sąd i więzienie. Praktyczne funkcjonowanie więzienia rozpoczęło się w 1825 r. w czasach zaboru rosyjskiego. W 1844 r. przebudowano pozostałości królewskiego zamku nadając mu surowe klasycystyczne formy architektoniczne. W końcu XIX stulecia półokrągły dziedziniec więzienny obudowano nowym skrzydłem – tzw. „rogalem”, a w mur północny wstawiono budynek dla administracji więziennej. Tak ukształtowany Zamek pełnił funkcje więzienne do 1959 r.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}