W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek Żupny w Wieliczce, fot. D. Kołakowski

Bezpłatne zwiedzanie wystaw

W listopadzie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oferuje wstęp bezpłatny na ekspozycje w Zamku Żupnym – wystawy stałe i wystawę czasową.

  • Wystawa stała „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”
    Wielicka kolekcja naczyń na sól zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Pochodzą one prawie ze wszystkich kontynentów, wykonane zostały w znanych warsztatach złotniczych i wytwórniach porcelany. W przeszłości świadczyły o statusie i zamożności właściciela. Na stole stały przed najważniejszą osobą wyznaczając dla niej miejsce.
  • Wystawa stała „Pradzieje Wieliczki i okolic”
    Wystawa prezentuje najstarsze naczynia do produkcji soli sprzed 6 tysięcy lat oraz jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy z kultury łużyckiej z epoki brązu. Przed pojawieniem się pieniądza sól była płacidłem, czyli pieniądzem przedmiotowym. Jego wartość opierała się na użyteczności soli.
  • Wystawa „Sala Gotycka”
    W Sali Gotyckiej prezentowane są portrety zarządców kopalni m.in. zasłużonego dla kopalni reformatora Jana Gotfryda Borlacha czy kontrowersyjnego żupnika, zarządcy kopalni Sebastiana Lubomirskiego.
  • Wystawa czasowa „XXII Salon Sztuki POLART 2022”
    Wystawa jest dostępna do 13 listopada. Wystawa prezentuje prace współczesnego malarstwa i rzeźby w ramach „X Międzynarodowego Festiwalu - Związki pomiędzy kulturą Południa a Północy Schubert-Chopin-Grieg. Wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze”.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia

Dojazd

Uwaga! Z uwagi na remont przygotowujący go do zorganizowania nowej, stałej ekspozycji „Solny klejnot w koronie” nie ma możliwości zwiedzania dziedzińców, szybu i baszty.


Wydarzenie „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” realizowane jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{"register":{"columns":[]}}