W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

13.06.2023

„Jestem przekonana, że III edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej zaowocuje odkryciem mało znanych lecz znakomitych utworów polskich kompozytorów, a równocześnie objawią się nam młodzi znakomici muzycy, którzy wraz ze swoją karierą poniosą polską muzykę w świat” – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podczas konferencji prasowej zapowiadającej III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dniach od 2 do 9 lipca. W wydarzeniu, które popularyzuje mniej znaną polską muzykę XIX i XX wieku, weźmie udział prawie 100 artystów z 10 krajów.

Zapowiedź III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, fot. Danuta Matloch

Konkursy są dla młodych muzyków podstawowym sposobem na zademonstrowanie swoich umiejętności. Dlatego wciąż rośnie ich liczba, a choć niektórzy krytykują ich „sportowy” charakter, dla młodego wirtuoza nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie kariery – wskazała wiceminister Zwinogrodzka.

Podsekretarz stanu w MKiDN podkreśliła, że Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie jest jednym z najmłodszych konkursów muzycznych w Polsce. Przypomniała, że zainaugurowano go cztery lata temu.

Konkurs wypełnia ważną lukę w pejzażu międzynarodowych wydarzeń artystycznych w Polsce. Większość konkursów wymaga od muzyków wykonania przekrojowego programu opartego na uniwersalnym repertuarze. Jedynie Konkurs Chopinowski jest konkursem monograficznym – poświęconym jednemu kompozytorowi. Natomiast Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej jest poświęcony wyłącznie muzyce polskiej i dlatego jest unikalnym wydarzeniem wśród konkursów muzycznych – podkreśliła Wanda Zwinogrodzka.

Wiceminister kultury przypomniała, że z programu Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej wykluczone są interpretacje sonat Beethovena, koncertów Mozarta czy arcydzieł Brahmsa lub Schumanna, jak również utwory Chopina, a repertuar uczestników musi opierać się na twórczości 60 ustalonych w regulaminie kompozytorów polskich z okresu XIX i XX w.

To powoduje, iż uczestnicy są zmuszeni do odkrywania mniej znanych pozycji polskiego repertuaru i stworzenia z nich atrakcyjnego programu swojego występu. Najbliższa, trzecia już edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej odbędzie się w Rzeszowie w lipcu tego roku. Przesłuchania pierwszego etapu zaczynają się 2 lipca, a ogłoszenie wyników będzie miało miejsce po zakończeniu przesłuchań finałowych 8 lipca. Konkurs zwieńczy koncert laureatów - 9 lipca w Filharmonii Rzeszowskiej – poinformowała wiceminister Zwinogrodzka.

Zauważyła, że III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej otworzy tegoroczną serię ważnych wydarzeń konkursowych promujących polską muzykę, które są organizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, takich jak: Konkurs im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (we wrześniu), Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w Warszawie (w październiku) i Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (w listopadzie).

Wszystkie ważne konkursy o charakterze międzynarodowym, takie jak Konkurs Chopinowski, Konkurs Wieniawskiego, Paderewskiego, Szymanowskiego czy Fitelberga odbywają się w centralnej lub zachodniej Polsce. W trosce o równomierny rozwój kraju zdecydowano, że Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej odbędzie się w położonym w południowo-wschodniej części Polski Rzeszowie. Z jednej strony w XIX w. na terenach Galicji w zaborze austriackim tworzyło bardzo wielu znakomitych kompozytorów polskich, których utwory będą wykonywane podczas konkursu. Z drugiej - w obecnej sytuacji geopolitycznej, wobec toczącej się wojny w Ukrainie, wybór miasta położonego niecałe 100 km od granicy z Ukrainą staje się szczególnie symboliczny – podsumowała Wanda Zwinogrodzka.

O Konkursie

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej ma na celu promowanie utalentowanych muzyków włączających do swojego repertuaru mniej znane polskie kompozycje. Konkurs obejmuje dwie kategorie: „Pianiści” i „Zespoły kameralne”.  Jego pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku

Wyjątkowość Konkursu polega na tym, że uczestnicy zgłaszają na niego własny, specjalnie przygotowany program, złożony wyłącznie z utworów polskich kompozytorów. W tym roku artyści mogą tworzyć indywidualne programy z utworów ponad 60 polskich kompozytorów, takich jak np. Grażyna Bacewicz, Roman Maciejewski, Henryk Pachulski, Krzysztof Penderecki, Zygmunt Stojowski czy Maria Szymanowska. Atrakcyjność i wykonanie zaproponowanego przez uczestników repertuaru będą oceniane przez jury, w którym zasiądą wybitni polscy i zagraniczni muzycy.

W każdej z dwóch kategorii Konkursu („Pianiści” i „Zespoły kameralne”) wręczonych zostanie po sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą będzie wykonanie utworu jednego z takich kompozytorów jak: Antoni Stolpe, Eugeniusz Pankiewicz (125. rocznica śmierci), Raul Koczalski (75. rocznica śmierci) - w kategorii „Pianiści” oraz Antoni Stolpe, Witold Maliszewski (150. rocznica urodzin) i Antoni Szałowski (50. rocznica śmierci) - w kategorii „Zespoły kameralne”. W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach kulturalnych i artystycznych.

Koncert Laureatów odbędzie się 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i zostanie powtórzony 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Przebieg całego konkursu będzie transmitowany na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (https://www.youtube.com/@NIMiTPolska).

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}