W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawieszenie wiechy na budynku Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

18.09.2023

„Dzięki odpowiedniej wizji i odważnym decyzjom w zabytkowej kamienicy od nowa budujemy nowoczesny, wspaniały teatr. Kielce zasługują na tego typu inwestycje w obszarze kultury” – powiedział dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości zawieszenia wiechy na budynku Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Po wydarzeniu szef resortu kultury obejrzał postępy prac na terenie remontowanej siedziby Teatru, które są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zawieszenie wiechy na budynku Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podziękował dyrektorowi Teatru im. Stefana Żeromskiego oraz kieleckim samorządowcom za ich odwagę, która umożliwiła podjęcie decyzji o realizacji inwestycji związanej z modernizacją zabytkowego budynku.

Kielecki teatr, budowany w zasadzie od nowa, ale z zachowaniem dziedzictwa tej zabytkowej substancji, będzie na pewno czymś niezwykle pięknym. Gratuluję sprawnego prowadzenia tej inwestycji. Projekty realizowane w środku miasta, polegające na przebudowie czegoś, co już istnieje, są bardzo trudne. Bez wspólnej pracy modernizacja Teatru byłaby niemożliwa. Polska kultura powinna rozwijać się właśnie w taki sposób - z wizją, odwagą oraz przekonaniem, że można coś zrobić, mimo napotykanych trudności – wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że przebudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jedną z 7645 inwestycji w obszarze kultury, które zostały zrealizowane w niespełna 8 lat.

W całej Polsce powstało tysiące przestrzeni, miejsc, ośrodków, centrów, domów kultury, bibliotek, teatrów, kampusów, sal wystawowych i koncertowych, a także szkół muzycznych i uczelni artystycznych. Już niedługo publiczność będą zachwycały ogromne przestrzenie kieleckiego Teatru – podsumował minister kultury.

Modernizacja historycznej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Zabytkowy obiekt przy ul. Sienkiewicza 32, w którym siedzibę ma Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, jest jednym z najokazalszych budynków w centrum Kielc. Gmach został wzniesiony w latach 1877-78 według projektu wybitnego architekta - Franciszka Ksawerego Kowalskiego. Pierwszy spektakl dla kilkusetosobowej publiczności został wystawiony już 6 stycznia 1879 r.

Rozpoczęta w 2021 r. inwestycja pn. „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa zabytkowego obiektu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach” ma na celu kontynuację blisko 145-letniej tradycji instytucji. Zgodnie z projektem pracowni architektonicznej WXCA zakres prac obejmuje remont i modernizację budynku głównego z zachowaniem jego historycznego charakteru, w tym m.in. gruntowną modernizację sali teatralnej wraz z wprowadzeniem nowoczesnej technologii scenicznej, elektroakustyki, oświetlenia, mechaniki sceny oraz systemu prezentacji obrazu dla sceny i widowni.

W wyniku realizacji inwestycji powstanie doskonała baza infrastrukturalna do prowadzenia działalności kulturalnej Teatru, opartej na atrakcyjnej ofercie kulturalnej i edukacyjnej. Nowy układ funkcjonalny będzie obejmował m.in. nową scenę kameralną z możliwością otwarcia na dziedziniec, foyer sali kameralnej, dwukondygnacyjne foyer dużej sceny wraz z salą wielofunkcyjną przeznaczoną na organizację wydarzeń, spotkań czy wystaw, sale prób, nowoczesne studio nagrań wraz z reżyserką, garderoby zbiorowe i indywidualne, strefę kas i biur, budowę kondygnacji podziemnej z przeznaczeniem na magazyny oraz zaplecze aktorskie sceny kameralnej, strefę warsztatów, czy przebudowane na funkcje techniczne i administracyjne poddasza.

Zakończenie inwestycji, która objęła również zakup i przebudowę sąsiedniej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 32A, zaplanowano w pierwszym kwartale 2024 r. Działalność Teatru w zmodernizowanej siedzibie zainauguruje premiera, która odbędzie się 6 stycznia 2024 r., w 145. rocznicę pierwszego spektaklu wystawionego na kieleckiej scenie.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest samorządową instytucją kultury, która od 24 kwietnia 2020 r. jest współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Świętokrzyskie.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}