W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy laureatów Konkursu Sybilla 2022. Grand Prix dla Muzeum Architektury we Wrocławiu za projekt edukacyjny „Laboratorium architektury”

31.05.2023

„Sybilla to zauważanie nowych trendów, wyznaczanie kierunków rozwoju muzeów, ale też potężny zasób wiedzy o historii polskiego muzealnictwa. (…) Tegoroczne zgłoszenia były na bardzo wysokim poziomie, co świadczy o doskonałej kondycji polskich muzeów. Znajduje to odzwierciedlenie we frekwencji zwiedzających muzea, która z roku na rok dynamicznie rośnie i odrabia straty wywołane pandemią” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas gali Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023, która odbyła się w Zamku Królewskim na Wawelu. Zwycięzcą Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022 zostało Muzeum Architektury we Wrocławiu za projekt edukacyjny „Laboratorium architektury”, który został wyróżniony nagrodą Grand Prix oraz nagrodą w kategorii edukacja.

Kraków, 31.05.2023. Sekretarz stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków Jaros³aw Sellin podczas gali laureatów 43. konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022 w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie, 31 bm. (ad) PAP/£ukasz G¹gulski

W pozostałych pięciu kategoriach nagrodzone zostały: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zamek Królewski na Wawelu, uhonorowany także nagrodą publiczności. Nagrody specjalne przyznane zostały Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Wiceminister Sellin przypomniał, że Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku jest najważniejszym wydarzeniem w środowisku muzealników polskich, wyróżniającym najistotniejsze projekty minionego roku z zakresu wystawiennictwa, konserwacji, edukacji, inwestycji czy badań naukowych.

To przede wszystkim wyraz uznania dla muzeów i muzealników, którzy są autorami i wykonawcami nagradzanych projektów, często realizowanych przez wiele lat, wymagających ogromnych kompetencji zawodowych, umiejętności zarządczych ale też wyobraźni i otwartości na nowe wyzwania – podkreślił Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury przekazał, że w tym roku wprowadzono zmiany w regulaminie konkursu, których celem było wzmocnienie tej i tak znanej wśród muzeów marki oraz uczynienie konkursu jeszcze bardziej atrakcyjnym i odpowiadającym oczekiwaniom środowiska muzealników.

Wśród wprowadzonych zmian warto tu wymienić powrót do nagród finansowych dla nagrodzonych w poszczególnych kategoriach muzeów, czy też organizację gali laureatów w muzeum, które w poprzednim roku otrzymało konkursowe Grand Prix i dzięki czemu Sybilla po latach znów ruszyła w Polskę. Najważniejszą zmianą jest jednak ustanowienie nagrody publiczności – od tego roku jest to pełnoprawna kategoria konkursu, a projekt, który zwyciężył w głosowaniu publiczności otrzyma statuetkę identyczną jak zwycięzcy pozostałych kategorii. Zainteresowanie z jakim spotkał się plebiscyt internetowy, a także przeprowadzona przez nominowane muzea mobilizacja swoich społeczności pokazują jak ważna jest ich rola społeczna – zaznaczył dr Sellin.

Poinformował o jeszcze jednym zapisie regulaminu konkursu – możliwości przyznania nagrody specjalnej decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Nagrody specjalne za 2022 r. przyznane zostały Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Laureaci Konkursu Sybilla 2022

Nagroda GRAND PRIX

  • Muzeum Architektury we Wrocławiu – projekt edukacyjny Laboratorium architektury

 

Kategoria KONSERWACJA I OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY

NAGRODA

  • Muzeum Narodowe w Krakowie - Rytownictwo Joachima Lelewela. Katalog matryc graficznych i rycin Lelewela ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy - Konserwacja samochodu pożarniczego STAR 20 z 1953 r. ze zbiorów Działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie - Konserwacja tynków z inskrypcjami w celach więziennych w Mauzoleum Walki i Męczeństwa

 

Kategoria EDUKACJA

NAGRODA

  • Muzeum Architektury we Wrocławiu – projekt edukacyjny Laboratorium architektury

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku - Projekt i wykonanie – mistrz rzeźbiarstwa Franz Wagner z Kłodzka
  • Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego – Śpiewające Akwarele. Zamieniamy postumenty na instrumenty

 

Kategoria PROJEKTY NAUKOWO-BADAWCZE 

NAGRODA

  • Muzeum Śląskie w Katowicach - Projekt naukowo-badawczy dotyczący edycji źródeł w postaci tekstów źródłowych z tzw. Archiwum Powstań Śląskich zawierającego materiały pierwotne, czyli wytworzone w latach 1919–1921

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Narodowe w Kielcach – Konferencja naukowa Muzeoterapia – sposób na trudne czasy
  • Muzeum w Gliwicach – Halsztackie cmentarzysko kultury łużyckiej w Świbiu (stan. 16), powiat gliwicki

 

Kategoria NOWE I ZMODERNIZOWANE WYSTAWY STAŁE

NAGRODA

  • Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki – Nowy Skarbiec Koronny

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Fotografii w Krakowie – Co robi zdjęcie?
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – Kolekcjonerstwo Potockich

 

Kategoria WYSTAWY CZASOWE 

NAGRODA

  • Muzeum Narodowe w Warszawie – Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Abakanowicz. Totalna
  • Muzeum Narodowe w Lublinie – Tamara Łempicka. Kobieta w podróży

 

Kategoria INWESTYCJE

NAGRODA

  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – Podziemny magazyn studyjny

WYRÓŻNIENIA

  • Muzeum Narodowe w Kielcach – Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach
  • Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Leśnictwo w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Zespół zabytkowych budynków dawnych osad leśnych

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

  • Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki

 

NAGRODY SPECJALNE

  • Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu
  • Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

O Konkursie

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest od lat najważniejszą formą uznania najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami. Sybilla to też propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnej oraz nieocenione źródło wiedzy o historii oraz kierunkach rozwoju polskiego muzealnictwa.

Jury konkursowe tegorocznej edycji Sybilli pod przewodnictwem prof. Michała Woźniaka oceniło ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku muzealnych projektów, przesłanych w ramach sześciu kategorii konkursowych:

  1. konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury,
  2. edukacja,
  3. projekty naukowo-badawcze,
  4. nowe i zmodernizowane wystawy stałe,
  5. wystawy czasowe,
  6. inwestycje.

Organizatorem Konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, którego rolą jest wyznaczanie standardów w muzealnictwie, kreowanie warunków jego rozwoju, upowszechnianie jego osiągnięć jak również sieciowanie polskich muzeów.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}