W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy laureatów plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2022

22.06.2023

„Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku jest dzisiaj wydarzeniem niezwykle istotnym dla wszystkich, którzy działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i polskiej pamięci. Jest uhonorowaniem wszystkich działań prowadzonych przez muzea, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, a także pasjonatów „zarażających” historią swoje środowiska” – powiedział wiceminister Jarosław Sellin podczas uroczystej gali z okazji ogłoszenia wyników Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2022. W tegorocznej 16. edycji najwięcej głosów zdobyły następujące wydarzenia: otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich, ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny” oraz edukacyjna „Gra szyfrów”. Po raz kolejny przyznano także Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała publikacja „Zarzecze. Siedlisko idealne”.

Znamy laureatów plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2022, fot. Mateusz Marek/PAP

Wiceminister Sellin przypomniał, że laureatów plebiscytu organizowanego corocznie przez Muzeum Historii Polski wybierali internauci, którzy dziś od połowy maja do połowy czerwca na stronach internetowych Muzeum głosowali na finalistów zakwalifikowanych do II etapu konkursu w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja.

Myślę, że konkurencja jest tak duża, że nie będzie przesadą, gdy powiem, iż wyróżnieniem jest już sam fakt znalezienia się w finale. Na tegoroczny plebiscyt zgłoszono prawie dwieście projektów. Przypomnę, że od początku istnienia plebiscytu tych przedsięwzięć było już ponad dwa tysiące, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad pięćdziesiąt tysięcy osób – powiedział sekretarz stanu w MKiDN.

Jarosław Sellin podkreślił, że w przekroju tematycznym zgłaszanych wydarzeń widać z jednej strony, jak wiele się dzieje w polskiej kulturze, z drugiej – jak bardzo żywa i ciągle przeżywana jest przez naszych rodaków polska historia. Wskazał również, że szesnasta edycja plebiscytu ma charakter ogólnoświatowy, ponieważ wśród finalistów znalazł się projekt współorganizowany przez ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires.

Dziękuję organizatorom za zaproszenie, finalistom - za ich niezwykle cenną, choć często czasochłonną i żmudną pracę. Gratuluję zwycięzcom, życząc, żeby dzisiejszy sukces i satysfakcja zaprocentowały kolejnymi ważnymi dla nas wszystkich projektami – zakończył wiceminister.

Laureaci plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Zwycięski projekt w kategorii Wydarzenie to otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, który został zorganizowany przez Muzeum - Dom Rodziny Pileckich. Muzeum mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej, żony Witolda Pileckiego. W tym zabytkowym, odrestaurowanym budynku została stworzona wystawa stała ukazująca w nowym świetle postać jednego z ważniejszych polskich bohaterów. Poza wystawą stałą Muzeum – Dom Rodziny Pileckich proponuje szeroką ofertę kulturalną, edukacyjną oraz popularyzatorską i wydawniczą.

I miejsce w kategorii Wystawa zajęła ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny”, zrealizowana przez Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki. Fundamentem ekspozycji są ocalałe po pruskiej grabieży pojedyncze zabytki ze staropolskiego Skarbca Koronnego, precjoza z królewskich i książęcych skarbców, pamiątki po sławnych Polakach, a także oznaki wysokich dystynkcji, dary dyplomatyczne i trofea. Na wystawie zainstalowano pierwszy w Polsce tablet dostępnościowy, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzrokową poznanie wyglądu eksponatów oraz wysłuchanie informacji o ich historii i znaczeniu.

Miano zwycięskiego projektu w kategorii Edukacja otrzymał projekt „Gra szyfrów” przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Projekt gamingowy zrealizowany został jako gra first person perspective. Akcja toczy się pod koniec 1920 roku, gdy decydują się losy starcia z bolszewikami i przyszłość Polski. Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu rosyjskiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane wszystkie detale odtworzone na podstawie autentycznych zdjęć. 

W 16. edycji konkursu WHR Muzeum Historii Polski zdecydowało się przyznać po raz kolejny własną Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją publikacja pt. „Zarzecze. Siedlisko idealne” wydana przez Stowarzyszenie Młody Mołodycz. Przewodnik zawiera informacje o zespole parkowo-pałacowym w Zarzeczu, stworzonym przed ponad 200 laty przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską, w książce przedstawiono obrazy z historii rodziny Dzieduszyckich, ale przede wszystkim skupiono się na dziedzictwie kulturowym pokazanym przez pryzmat kultury ziemiańskiej. Pięknie ilustrowany Przewodnik skierowany do młodzieży szkolnej i składa się z 20 rozdziałów, uzupełnionych ciekawostkami i  zadaniami do samodzielnego rozwiązania. W publikacji znajdują się także propozycje innych zabytków kultury ziemiańskiej do odwiedzenia w najbliższej okolicy Zarzecza.

O Plebiscycie

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku jest organizowany przez Muzeum Historii Polski pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Celem plebiscytu jest angażowanie środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia.

Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ok. 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.

Spośród zgłoszonych projektów finałową piętnastkę wybiera jury, w którego skład w tym roku weszli: prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, zastępca przewodniczącego Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}