W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy zwycięzcę i laureatów tegorocznego Konkursu Moniuszkowskiego!

12.06.2022

Sopranistka Juliana Grigoryan z Armenii została laureatką nagrody Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. Wśród laureatów jest także Szymon Mechliński – śpiewający barytonem Polak został wyróżniony 2 nagrodą w kategorii głosów męskich. „Serdecznie gratuluję zwycięzcom, którym głębia ekspresji, mistrzowski warsztat, interpretacja przyniosły zaszczytne laury. Życzę Państwu niesłabnącej satysfakcji w realizowaniu dalszych planów i zamierzeń, które wzbogacą sztukę wykonawczą o wybitne kreacje artystyczne i będą przemawiały do serc publiczności całego świata” - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką podczas ceremonii ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Znamy zwycięzcę i laureatów tegorocznego Konkursu Moniuszkowskiego!, fot. Danuta Matloch

Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego „Opera Magazine” Johna Allisona wybrało zdobywcę GRAND PRIX oraz laureatów pozostałych nagród spośród dwunastu finalistów.

Laureaci Konkursu

Grand Prix – Juliana Grigoryan (sopran), Armenia

Kategoria głosów kobiecych:

I nagroda – Nombulelo Yende (sopran), RPA, oraz nagroda im. Marii Fołtyn

II nagroda – Darija Auguštan (sopran), Chorwacja

III nagroda – Yuliia Zasimova (sopran), Ukraina

Kategoria głosów męskich:

I nagroda – nie przyznano

II nagroda – ex aequo Szymon Mechliński (Baryton), Polska i Volodymyr Tyshkov (bas), Ukraina

III nagroda - Rafael Alejandro del Angel Garcia (tenor), Meksyk



 

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego

 

Szanowni Państwo,

w dniu tak ważnym dla Zwycięzców tegorocznej edycji 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki i w czasie tak szczególnym jeszcze wymowniej wybrzmiewają słowa Św. Bazylego Wielkiego: „Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów”.

Miniona, 10. edycja największego konkursu wokalnego w Polsce przypadała na Rok Moniuszkowski: 200. rocznicę urodzin kompozytora. Także wówczas, w maju 2019 roku, Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki stał się członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych, co potwierdziło jego światową rangę i prestiż.

Tegorocznej, 11. edycji również towarzyszą znaczące fakty i liczby: jubileusz 30-lecia powołania Konkursu przez legendarną Marię Fołtyn, 150. rocznica śmierci jego patrona, jednego z głównych polskich przedstawicieli romantyzmu w muzyce, co wprost przywołuje także 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza jako daty wyznaczającej w Polsce początek epoki romantyzmu, i ustanowiony przez Sejm RP Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Dzisiejsze finały i uroczystość wręczenia nagród w pewnym sensie domykają zakreśloną przed 3 laty perspektywę „moniuszkowską” 2019-2022. Wierzę jednak, że w gruncie rzeczy ją otwierają, bowiem twórczość operowa i pieśniarska Moniuszki stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań najwybitniejszych polskich śpiewaków, a dziś śmiało można powiedzieć, że także zagranicznych.

Rekordowa liczba zgłoszeń - niemal 430 - do tegorocznej edycji i jej 112 uczestników z 6 kontynentów i 28 krajów świadczą o tym, że muzyka Stanisława Moniuszki jest atrakcyjna w wymiarze kultury światowej i inspiruje kolejne pokolenia śpiewaków. Dowodzi więc, że wysiłek i zaangażowanie podjęte w Roku Moniuszki owocują.

Wyrażam głęboką radość, że Konkurs, organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową, jako wyjątkowe wydarzenie na mapie kulturalnej świata nie tylko promuje młode talenty, wspaniałe glosy, ale także polską literaturę wokalną, dziedzictwo muzyki polskiej.

Dotychczasowi laureaci i finaliści Konkursu, jego najwięksi ambasadorzy, to znakomici artyści najważniejszych scen koncertowych i operowych na świecie, niech wspomnę Aleksandrę Kurzak, Urszulę Kryger, Małgorzatę Walewską, Ewę Tracz, Joannę Zawartko, Andrzeja Filończyka czy Jakuba Józefa Orlińskiego.

Wszystkim Uczestnikom winszuję wspaniałych interpretacji oraz życzę sukcesów najwyższej rangi w dalszej działalności artystycznej oraz nieprzerwanej pasji w zgłębianiu tajników interpretacyjnych dzieł patrona Konkursu.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom, którym głębia ekspresji, mistrzowski warsztat, interpretacja przyniosły zaszczytne laury. Życzę Państwu niesłabnącej satysfakcji w realizowaniu dalszych planów i zamierzeń, które wzbogacą sztukę wykonawczą o wybitne kreacje artystyczne i będą przemawiały do serc publiczności całego świata.

Pragnę gorąco podziękować znakomitemu Jury Konkursu - wybitnym artystom i osobom mającym niebagatelny wpływ7 na kształt wydarzeń na międzynarodowej scenie muzycznej - managerom czołowych teatrów operowych, znamienitym przedstawicielom świata muzyki.

Wyrażam uznanie dla Organizatorów  Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki za trud włożony w przygotowanie tegorocznej edycji, a także za zaangażowanie i pracę przyczyniające się do nieustannego rozwoju tego wspaniałego przedsięwzięcia oraz pielęgnowania muzycznego dziedzictwa naszego Wielkiego Rodaka, muzycznego wieszcza narodowego - Stanisława Moniuszki.

Niech Rok Romantyzmu Polskiego, stanowiący swoisty impuls dla spotkań z wielką sztuką i historią, przywołany w programie Konkursu genialnymi dokonaniami jego przedstawicieli: Mickiewicza, Chopina, Moniuszki, zwróci nas ku duchowemu wymiarowi, a dotykając najgłębszych tkanek, odnowi znaczenia i zbuduje wewnętrzną siłę i wolność.

O Konkursie

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki został zainicjowany 30 lat temu w 1992 roku przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki. Od pierwszej edycji organizowany jest przez Teatr Wielki – Operę Narodową. Jest to największy konkurs wokalny w Polsce, a jego prestiż został potwierdzony przyjęciem w 2019 roku do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych.

W 2019 roku Konkurs obchodził swoją jubileuszową, dziesiątą edycję, która wpisała się w obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Natomiast w tym roku jest związany z obchodami 150. rocznicy śmierci swego patrona. Kompozytor przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej”, czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej, a także twórca muzyki kameralnej, baletowej, utworów fortepianowych i organowych.

Co trzy lata młodzi artyści z całego świata przyjeżdżają do Warszawy, aby zaprezentować się przed wybitnymi jurorami. Odniesiony podczas Konkursu sukces staje się dla wielu z nich ważnym krokiem ku międzynarodowej karierze. Do 11. edycji wydarzenia zakwalifikowało się 112 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów.

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym i drugim, które odbywają się z towarzyszeniem fortepianu uczestnicy wykonują arie operowe oraz pieśni polskie i z repertuaru światowego. Natomiast w finale, z towarzyszeniem orkiestry, wykonują polską arię operową, oratoryjną lub operetkową oraz arię operową z repertuaru światowego, inną niż w poprzednich etapach.

W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów Konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Olga Busuioc, Aleksiej Markow czy Władymyr Moroz.

Do Jury Konkursu, obok wybitnych artystów i śpiewaków zapraszani są również managerowie czołowych światowych teatrów operowych, takich jak Teatr Wielki - Opera Narodowa, Royal Opera House, Metropolitan Opera, Oper Frankfurt, Houston Grand Opera, Opera National de Lyon czy Bayerische Staatsoper.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}