W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA NA LODZIE. Ratownicy z JGR Sejny ćwiczą na zamarzniętym akwenie.

04.02.2021

ĆWICZENIA NA LODZIE Ratownicy z JGR Sejny ćwiczą na zamarzniętym akwenie.

W ramach doskonalenia zawodowego i sprzyjających warunkach pogodowych w dniach od 2 do 4 lutego 2021 r., poszczególne zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Sejnach przeprowadziły ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Ćwiczenia zostały zorganizowane na zamarzniętym, naturalnym zbiorniku wodnym w Sejnach (jezioro Sejny). Ćwiczenia teoretyczne i praktyczne poprzedzał instruktaż z zakresu bezpieczeństwa na obszarach zalodzonych, zabezpieczenia ratowników oraz zasad ewakuacji osób poszkodowanych z wody, oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.
Ćwiczenia na poszczególnych zmianach służbowych miały na celu doskonalenie umiejętności strażaków podczas prowadzenia działań ratowniczych w związku z załamaniem się lodu pod osobami, które weszły na lód. Ratownicy ćwiczyli również techniki „samoratowania” na wypadek załamania się pod nimi lodu. Ostatnim etapem ćwiczeń było wdrożenie odpowiednich procedur z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem niebezpieczeństw związanych z przebywaniem w zimnej wodzie, skutków tonięcia i hipotermii.

Apelujemy o rozwagę podczas korzystania z uroków zimy i wchodzenia na zamarznięte akweny wodne. Przebywanie na lodzie zawsze jest zagrożeniem i stwarza ogromne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby bez asekuracji nie przebywać na zamarzniętych akwenach! Za każdym razem świadkowie zdarzenia przed przystąpieniem do udzielania pomocy powinni  wezwać fachową pomoc – Państwową Straż Pożarną (telefon 112 lub 998).

 

Autor: R.R.
Zdjęcia: H.H. i M.N.

Zdjęcia (8)