W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola cieków i zbiorników wodnych na terenie powiatu grajewskiego

26.02.2021

Na zdjęciu strażacy PSP sprawdzają stan wody w rzece. w tle samochód gaśniczy PSP.

Nagły wzrost temperatury w ciągu ostatnich dni spowodował szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i w konsekwencji znaczne podniesienie poziomu wody w ciekach i zbiornikach wodnych. Wychodząc naprzeciw potencjalnym zagrożeniom, strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu grajewskiego systematycznie monitorują sytuację hydrologiczną.

Na chwilę obecną stany ostrzegawcze przekroczone są w kilku miejscach, ale zagrożenie powodziowe nie występuje. Strażacy w trybie ciągłym patrolują rzeki: Biebrzę, Ełk, Jerzgnię i Wissę oraz śluzę na Jeziorze Rajgrodzkim. Pomimo przekroczenia stanów ostrzegawczych woda sporadycznie występuje z brzegów i zalewa jedynie pobliskie łąki.

Do realizacji zadań związanych z usuwaniem skutków ewentualnych podtopień wyznaczone zostały siły i środki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz 24 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu grajewskiego wyposażone w około 40 samochodów ratowniczo-gaśniczych, motopompy  pływające i szlamowe oraz łodzie ratownicze.

 

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie, OSP KSRG Ciemnoszyje, OSP KSRG Wąsosz

Zdjęcia (5)