W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar dachu kościoła Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku

21.04.2021

Pożar dachu kościoła

W dniu 21 kwietnia 2021 r doszło do pożaru remontowanego dachu kościoła Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku. Zgłoszenie o pożarze dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku otrzymał o godzinie 15:15.

W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pożar obejmował ok. 200 m2 dachu. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na podaniu w pierwszej fazie dwóch prądów gaśniczych w natarciu na pożar, jeden po klatce schodowej przez wyłaz na dach, drugi z działka wodno - pianowego z drabiny mechanicznej. Po przybyciu dodatkowych sił i środków podano kolejne prądy gaśnicze: trzeci w natarciu po połaci dachowej od drugiej strony kościoła, czwarty po klatce schodowej przez wyłaz na dach oraz piąty z działka wodno - pianowego z kolejnej drabiny. Praca ratowników w sprzęcie ochrony dróg oddechowych oraz zabezpieczeniu do prac na wysokości. Zdjęto całe pokrycie dachowe na powierzchni objętej pożarem, około 400 m2. Otoczenie kościoła zastawione było zgromadzonymi materiałami remontowo-budowlanymi utrudniającymi manewrowanie pojazdami oraz prowadzenie działań gaśniczych.

W sumie w działania gaśnicze zaangażowanych było 16 zastępów PSP oraz 2 zastępy OSP w tym 54 strażaków.

Na miejsce działań ratowniczych przybyli: grupa operacyjna Komendant Miejskiego PSP w Białymstoku, grupa operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wraz Podlaskim Komendantem Wojewódzkim PSP, który przejął kierowanie działaniami ratowniczymi.

Cała akcja trwała ponad 4,5 h. Dzięki zaangażowaniu strażaków uratowano mienie szacunkowej wartości ok 10 milionów złotych.

Opracował: bryg. Wojciech Łapiński

Zdjęcia: st. bryg. Robert Dzierżek, mł. kpt. Dorota Brzezowska

Zdjęcia (8)