W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Łubinie Kościelnym

14.02.2021

Pamiątkowe zdjęcie członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubinie Kościelnym oraz zaproszonych gości na tle nowego wozu strażackiego.

14 lutego 2021 r. w Łubinie Kościelnym (powiat bielski) odbyło się uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo–gaśniczego GBA 3,5/29 na podwoziu KAMAZ miejscowej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele. W uroczystości wzięli udział m.in.: wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, Komendant Powiatowy PSP w Bielsku Podlaskim st. bryg. Waldemar Kudrewicz oraz lokalna społeczność.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy posiada napęd terenowy, zbiornik na wodę o pojemności 3500 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 350 litrów oraz autopompę o wydajności 2900 l/min. Koszt zakupu pojazdu to 801 660 zł. Zastąpi on wysłużone już 40-letnie GBA 2,5/16 na podwoziu STAR 244L.

Zakup pojazdu był możliwy dzięki montażowi finansowemu i wykorzystaniu środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (308 tyś. zł), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (264 tyś. zł) oraz z budżetu gminy Bielsk Podlaski (200 tyś. zł). Pozostałe środki jednostka OSP Łubin Kościelny pozyskała z funduszu sołeckiego wsi Łubin Kościelny (około 17 tyś. zł.), od Nadleśnictwa Bielsk Podlaski (1,3 tyś zł), z rozliczenia 1% podatku (około 1,1 tyś zł) oraz ze zbiórek i od prywatnych sponsorów.

Jest to jeden z czterech samochodów ratowniczo – gaśniczych, które w roku 2020 pozyskały jednostki OSP z terenu powiatu bielskiego. Fabrycznie nowe wozy strażackie trafiły również do jednostek OSP w Topczewie i Rudce (OSP Rudka otrzymała nowy wóz w ramach akcji „Bitwa o wozy” dzięki wysokiej frekwencji w wyborach prezydenckich). Używany samochód ratowniczo gaśniczy pozyskała jednostka OSP w Dubnie. Pojazdy te wzmocnią potencjał ratowniczy tych jednostek.

Opracowanie: bryg. Marcin Sawicki, KP PSP w Bielsku Podlaskim
Zdjęcia: OSP Łubin Kościelny, Boelsk.eu

Zdjęcia (4)