W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Baranowska zupa pęczak z grochem i pyzami

24.07.2023

W dniu 12 lipca 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: gotowe dania i potrawy: „Baranowska zupa pęczak z grochem i pyzami”.

Baranowska zupa pęczak z grochem i pyzami

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                   

Zawiesista, gęsta zupa, widoczne są kawałki warzyw oraz pyzy

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, z widocznymi pyzami, które są owalne lub okrągłe oraz marchwią pokrojoną w drobną kostkę

Wielkość

W zależności od naczynia, w którym się znajduje, pyzy o średnicy około 4-5 cm

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Szara

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Płynna, gęsta masa z widocznymi ziarenkami kaszy – pęczaku, grochu oraz pyz

Smak i zapach

Smak grochówki, czyli: grochu, kaszy pęczak, ziemniaczanych pyz i warzyw z aromatycznymi ziołami

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Baranowska zupa pęczak z grochem i pyzami wywodzi się z miejscowości Baranów – osady położonej w Pradolinie Wieprza. Przepis na zupę przekazywany był drogą ustną przez pokolenia. Przygotowanie tego dania jest proste, ale czasochłonne. W jego skład wchodzą następujące składniki: kasza typu pęczak, groch, woda, ziemniaki, marchew, mąka ziemniaczana oraz przyprawy.

Poszczególne produkty spożywcze trzeba najpierw przygotować oddzielnie, aby móc je połączyć w całość. Groch zalewamy wodą i moczymy całą noc, aby podczas gotowania zmiękł. Pęczak płuczemy i zagotowujemy. Do 5 l wody wrzucamy namoczony groch i pęczak oraz obraną, pokrojoną marchew. Gotujemy wszystkie składniki razem, aż do miękkości. Dodajemy przyprawy. Aby przygotować pyzy, pół kilograma ziemniaków obieramy i gotujemy. Drugie pół kilograma ziemniaków ścieramy na tarce i odsączamy nadmiar wody przez gazę. Ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez praskę, dodajemy do startych. Mieszamy, dodajemy dwie łyżki mąki ziemniaczanej. Z otrzymanej masy ziemniaczanej formujemy niewielkie pyzy i wrzucamy do gotującej się zupy. Doprawiamy całość zupy przyprawami i danie jest gotowe.

Pyzy obecnie mogą być nadziewane mięsem lub mięso może być bezpośrednio gotowane w zupie, aby dodać daniu sytości lub dla podniesienia walorów smakowych. Są to jednak okazjonalnie stosowane odmiany tradycyjnego przepisu, rodzaj indywidualnej interpretacji.

Od wielu lat składniki na danie baranowska zupa pęczak z grochem i pyzami były wykorzystywane przez człowieka w gospodarstwie domowym. Kasza, groch, ziemniaki to podstawowe produkty, z których dziś przygotowujemy doskonałe i pyszne dania, m.in. takie jak baranowska zupa pęczak z grochem i pyzami.

{"register":{"columns":[]}}