W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chleb kłobucki mieszany

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-09-15 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie śląskim

chleb kłobucki mieszany

Wygląd:

Powierzchnia błyszcząca, gładka, skostkowana.

Kształt:

Podłużny.

Rozmiar:

0,8 kg - 1kg.

Barwa:

Skórka od jasnobrązowej do ciemnobrązowej.

Konsystencja:

Miękisz elastyczny, przy lekkim ucisku wraca do stanu pierwotnego.

Smak:

Aromatyczny, właściwy dla świeżego pieczywa.

Dodatkowe Informacje:

 

Tradycja:

Chleb to najczcigodniejszy z pokarmów ludzkości, owiany czarem legend, związany z licznymi obrzędami i wierzeniami. Jeszcze sto lat temu w wielu ubogich domach spożywany był tylko w większe święta. W polskiej tradycji kulturowej chleb zawsze symbolizował pożywienie, dostatek i pomyślność. Wygląd i właściwości chleba zmieniały się w ciągu wieków doskonalenia techniki otrzymywania mąki oraz przyrządzania i wypieku ciasta. Najbardziej pierwotną formą chleba są placki z mąki i śruty pieczone w popiele, na rozgrzanych kamieniach, później także na rusztach i blachach. Odrębnym rodzajem chleba były suche placki starożytnych Izraelitów (maca). Jakość i smak chleba istotnie polepszyło dodawanie do ciasta zaczynu lub drożdży z osadów winiarskich. Bochenki chleba z zakwaszonego ciasta były wyrośnięte i zdrowsze. Chleb na zakwasie lub drożdżach spożywany był zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Grecji i w Rzymie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.10.2018 14:01 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
22.10.2018 14:01 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}