W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cieszyńskie sosy (moczki): krzónowy, grzybowy, cebulowy

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-01-30 W kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie śląskim

cieszyńskie sosy (moczki) krzónowy, grzybowy cebulowy

Wygląd:

Sos zwarty, delikatnie lejący się z kawałkami okruchów chrzanu, grzybów lub cebuli.

Kształt:

Sos przybiera kształt naczynia, w jakim się znajduje.

Rozmiar:

Jedna porcja sosu do potraw to od 2 do 3 łyżek.

Barwa:

Barwa zależy od użytych składników. Sos chrzanowy ma kolor biały, grzybowy – brązowy, cebulowy – złoty.

Konsystencja:

Sos gęsty i lejący.

Smak:

Smak i zapach w zależności od rodzaju dodatków:

Dodatkowe Informacje:

 

Tradycja:

Sos jest dodatkiem do potraw, który nadaje im charakter, podkreśla smak, aromat i wzbogaca wygląd. Można powiedzieć, że sos jest dla potrawy dopełnieniem. Słowo „sos” wywodzi się od łacińskiego „salsus” – czyli: osolony, przyprawiony, pikantny. Najstarsze sosy były bardzo proste. Składały się głównie z oliwy, octu lub wina i ziół. Polewano nimi głównie mięso. Od około XV wieku sosy zaczęto wzbogacać o nowe składniki, a to dzięki odkryciom geograficznym i kontaktom z nowymi kulturami – również kulinarnymi. Z powodzeniem do sosów dodawano chili, paprykę, przyprawy korzenne, curry, pomidory i inne. Tradycyjna kuchnia Ziemi Cieszyńskiej jest bogata w smaki i zapachy, czego przykładem są aromatyczne sosy (moczki), nadające różnym potrawom wyrazistości. Sosy: chrzanowy, grzybowy czy cebulowy należą do sosów ciepłych, przygotowywanych na bazie bulionu lub wody. Stanowią doskonały dodatek do mięs i ziemniaków. Emilia Kołder w swojej książce kucharskiej „Kuchnia Śląska” z 1972 roku podaje dokładne receptury przygotowania sosów:

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.10.2018 13:05 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
23.10.2018 13:05 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}