W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Domowa nalewka z tarniny

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-11-04 w kategorii Napoje w woj. mazowieckim.

Wygląd:

Klarowna ciecz z owoców tarniny.

Kształt:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje.

Barwa:

Ciemno-wiśniowa.

Konsystencja:

Płynna.

Smak:

Słodki z lekką goryczką o zapachu owocowym.

Tradycja:

Gmina Sarnaki położona jest w najbardziej na wschód wysuniętej części Mazowsza w powiecie Łosickim. Należy do obszarów o wysokiej lesistości.

Szata roślinna gminy jest bardzo bogata i zróżnicowana pod względem siedliskowym, jak również liczebności zbiorowisk roślinnych i gatunków roślin. Teren gminy porastają łąki trwałe, podmokłe, na których rosną duże ilości tarniny.

Dzięki bogactwu ich występowania, mieszkańcy wykorzystywali owoce tarniny do wyrobu różnych przetworów, a także nalewek. Owoce tarniny na tym obszarze są wyjątkowo dorodne, dzięki czemu nalewka uzyskuje intensywną barwę i wyjątkowy aromat.

Od wielu lat sposób przygotowania domowej nalewki z tarniny nie zmienił się. Do jej wyrobu wykorzystywane są owoce tarniny, spirytus, woda oraz cukier.

Proces przygotowania nalewki jest długotrwały, a jej leżakowanie może trwać nawet 2 lata.

Cechą wyróżniającą nalewkę przygotowywaną w gminie Sarnaki jest dodatek goździków oraz soku z połowy cytryny. Dzięki temu nalewka zyskuje wyrazisty smak. Domowej nalewki z tarniny można spróbować podczas lokalnych i wojewódzkich przedsięwzięć mających na celu promocję lokalnych produktów oraz regionu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.12.2022 15:19 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
25.01.2019 11:14 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}