W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gruszka gdańczonka w occie

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-07-15 W kategorii Warzywa i owoce W województwie woj. pomorskim

Wygląd:

Ćwiartki owoców bez skórki i gniazd nasiennych.

Kształt:

Nieregularny.

Rozmiar:

W zależności od wielkości owocu 4-6 cm x 1-2 cm.

Barwa:

Beżowo-różowa.

Konsystencja:

Stała, średnio twarda, lepka, mokra.

Smak:

Posmak słodko-kwaśny, lekko octowy, owocowy typowy dla gruszki.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Mieszkańcy wsi Górki, położonej w gminie Karsin w powiecie kościerskim, od kilku lat popularyzują powrót do uprawy starej, lokalnej odmiany drzew gruszy zwanej gdańczonką. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od rynku zbytu. W przeszłości owoce były chętnie kupowane przez Gdańszczan, sprzedawano je prosto z drzewa kupcom z Gdańska lub wożono na targ do Gdańska. Zachowany drzewostan według relacji mieszkańców sięga co najmniej trzech pokoleń. Wiek drzew gruszy datuje się na ok. 60-100 lat. Obecnie w Górkach rośnie około 25 grusz, w Wielu 2 i w Przytarni 2. Drzewo gruszy gdańczonki rodzi owoce nieduże, natomiast bardzo słodkie i soczyste, o zwartym miąższu i niespotykanych walorach smakowych. Okres dojrzewania owoców przypada, w zależności od warunków pogodowych, najczęściej na drugą połowę sierpnia. Owoce gruszy początkowo są zielone, a następnie w czasie dojrzewania zmieniają barwę na intensywnie żółtą. Charakteryzują się krótkim okresem przechowywania. Spośród innych grusz, gruszka gdańczonka wyróżnia się tym, że podczas przetwarzania jej owoce zmieniają barwę na różową. Na Pomorzu kultywowana jest tradycja przygotowywania gruszki gdańczonki w occie. Umyte owoce gruszki należy obrać ze skórki, pokroić w ćwiartki i wydrążyć gniazda nasienne. Następnie ugotować syrop z dodatkiem cukru i octu. Gorącym syropem należy zalać gruszki i zostawić na ok. 12 godzin. Po tym czasie gruszki należy przełożyć do słoików i pasteryzować ok. 20 minut. Podstawą przyrządzenia marynaty jest ocet, który sporządzano dawniej z okowity, skwaśniałego wina, odpadków i obierzyn owocowych. Aby uzyskać niepowtarzalny smak gruszki gdańczonki w occie, „owoce muszą być świeże i zdrowe, najlepiej zerwane prosto z drzewa. Należy zachować odpowiednie proporcje składników zalewy” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami wsi Górki). Ponadto „ponieważ owoc jest bardzo słodki nie należy dodawać zbyt dużo cukru” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami wsi Górki). W zależności od upodobań kulinarnych, niektóre gospodynie do marynowanych gruszek dodają goździki, kawałek kory cynamonowej, ziele angielskie, gorczycę lub pieprz.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}