W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gulasz barani ze słomianymi plackami z ziemniaków

06.03.2024

W dniu 22 lutego 2024 r. na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: Gotowe dania i potrawy: „Gulasz barani ze słomianymi plackami z ziemniaków”.

Gulasz barani

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                   

Gulasz gęsty z widocznymi kawałkami mięsa, marchewki i pietruszki połączone z lekko brązowym sosem, widoczne suszone zioła.

Placki płaskie koło o nieregularnym kształcie, w przekroju widoczna struktura startych ziemniaków.

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Mięso w gulaszu pokrojone w kostkę, warzywa w mniejszą kostkę.

Placki zbliżone kształtem do płaskiego koła o nieregularnym kształcie.

Wielkość

W zależności od naczynia w którym jest podane.

Placki o średnicy około 5 cm.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Gulasz – barwa ciemna, brunatna, mięso ciemne.

Placki – z zewnątrz złociste, w przekroju słomkowe.

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Gulasz gęsty, kleisty, mięso miękkie.

Placki chrupiące, z zewnątrz twarde, a w środku miękkie i wilgotne.

Smak i zapach

Smak gulaszu delikatnie ostry, ziołowy, wyrazisty przełamany słodyczą owoców; placki delikatne w smaku.

Zapach aromatyczny, ziołowy.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Janowiec to wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Janowiec, w której wypasy owiec sięgają XVII w. Mięso baranie było powszechnie używane przez tutejszych mieszkańców.

Gulasz barani ze słomianymi plackami z ziemniaków to danie pochodzące z Janowca, a początki jego przyrządzania sięgają pierwszej połowy XX w. Był przyrządzany przez gospodynie najczęściej jako danie odświętne.

Gulasz barani to danie wyjątkowe w smaku i aromacie. Przez połączenie wyrazistości mięsa baraniego oraz wieprzowego, aromatycznych ziół takich jak tymianek, rozmaryn, estragon i majeranek, marchwi i korzenia pietruszki oraz jabłek, gruszek i suszonych śliwek jest nadzwyczaj zapamiętywanym daniem. Odpowiednio zamarynowane mięso jest bazą dla tego dania, a dodane w odpowiedniej kolejności pozostałe składniki dostarczają niezwykłych doznań smakowych. Gulasz podawany z plackami ziemniaczanymi, które lokalnie zwane są słomianymi, tworzą spójną całość

Gulasz barani ze słomianymi plackami z ziemniaków to danie, które powstało dzięki dostępności produktów, w szczególności mięsa baraniego na terenie miejscowości Janowiec oraz jej okolic. Mieszkańcom kojarzy się ze świętowaniem różnych ważnych okoliczności z ich życia. Wspólne przeżywanie np. zakończonych żniw było doskonałą okazją do spotkań i biesiadowania. Gulasz barani przywołuje wspomnienia.

Gospodynie przekazywały następnym pokoleniom oraz między sobą przepis na gulasz barani. Dzięki tendencji powrotu do dawnych przepisów gulasz barani ze słomianymi plackami z ziemniaków może gościć na naszych stołach również dziś.

{"register":{"columns":[]}}