W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

06.07.2023

Na podstawie art. 48 ust. 7 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r., poz. 1094) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmiany  Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Celem projektowanych zmian jest dostosowanie do nowych wyzwań społecznych i gospodarczych oraz w związku z obecną sytuacją wywołaną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym m.in. gwałtownym wzrostem kosztów produkcji, istnieje potrzeba dokonania zmian niektórych zapisów dla instrumentów interwencji objętych Planem i dostosowania ich do nowych uwarunkowań. Jednocześnie proponowane zmiany będą wzmacniać odporność sektora rolnego, a co za tym idzie zwiększą bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce.

Wprowadzone zmiany maja charakter techniczny i merytoryczny. Jednocześnie należy podkreślić, że zaproponowane zmiany nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne i są jedynie uzupełnieniem i doprecyzowaniem treści opisów wskazanych interwencji.

Proponowane zmiany obejmują:

  • doprecyzowanie wymogów praktyki Zróżnicowana struktura upraw w ramach Ekoschematu - Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  • prowadzenie, zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu i Rady nr 2021/2115 informacji o zastosowaniu derogacji od stosowania w 2023 r. norm GAEC 7 i GAEC 8;
  • doprecyzowanie wymogów normy GAEC 7 oraz rozróżnienie form ozimych i jarych w zakresie definicji uprawy;
  • rozszerzenie, zakresu podmiotów wkluczonych ze wsparcia w interwencji Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych – Współpraca;
  • zmianę sposobu ustalania wysokości łącznej kwoty płatności bezpośrednich służącej do zweryfikowania spełniania warunku rolnika aktywnego zawodowo w pierwszym roku stosowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027;
  • doprecyzowanie wymagań, w części dotyczącej interwencji Ekoschemat – Dobrostan zwierząt.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił 20 grudnia 2022 r. z wnioskiem do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o wyrażenie zgody na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko proponowanej zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ze względu na fakt, że nie występuje ryzyko negatywnego oddziaływania na środowisko proponowanych zmian.

Główny Inspektor Sanitarny pismem z dnia 22 grudnia 2022 r. oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem z dnia 28 grudnia 2022 r. wyrazili zgodę na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

W ocenie Głównego Inspektora Sanitarnego przedłożone do opiniowania projektowane zmiany nie ustalają ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Ze względu na charakter zmian, nie będzie to mieć negatywnego wpływu na środowisko naturalne i jest jedynie uzupełnieniem i doprecyzowaniem treści opisów ww. interwencji, dlatego nie zachodzi konieczność przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla aktualizacji ww. Planu.

W ocenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska opisane zmiany zamiaru wprowadzenia kilku modyfikacji, należy uznać za niewielką modyfikację ww. Planu, nie skutkującą istotnymi oddziaływaniami na środowisko. W związku z powyższym uzgodniono możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonego projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

{"register":{"columns":[]}}