W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jabłka suszone z pieca

13.07.2021

W dniu 12 lipca 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: Warzywa i owoce: „jabłka suszone z pieca”.

Jabłka suszone z pieca

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                    

Cienkie plastry jabłek z widocznymi pozostałościami gniazd nasiennych

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Poprzeczny plaster jabłka (okrągły) z otworem po gnieździe nasiennym

Wielkość

Zależna od wielkości jabłek

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Środek ususzonych plasterków jabłek złocisto-kremowy, na obwodzie skórka kolor beżowego, czerwonawego lub brunatnego (w zależności od odmiany jabłek)

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Na początku kruche, jak tylko „złapią” trochę wilgoci stają się lekko elastyczne

Smak i zapach

W smaku słodkawe, lekko winne z wyraźnie wyczuwalnym zapachem jabłek

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Suszenie jabłek jest jednym z tradycyjnych sposobów utrwalenia na długie zimowe miesiące, zapachu i smaku tych owoców oraz przydatnym sposobem na ich ochronę przed zepsuciem. W takiej postaci można je przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu nawet do 8 miesięcy. Suszone jabłka są doskonałym dodatkiem do zimowej herbaty, a niektórym zastępują nawet ciasto i inne słodycze.

Jabłka można suszyć różnymi sposobami, np. na nitkach czy prętach leszczynowych – na słońcu, przy ognisku, na piecu czy też w miejscu ocienionym, ale przewiewnym, a także w piekarniku. Suszenie jabłek na piecu na tzw. sicie, czyli drucianych siatkach naciągniętych na ramy drewniane jest jednym z najszybszych i najtańszych sposobów ich suszenia. Dawniej, zaradne śląskie gospodynie, gotowały najpierw obiad, a później wykorzystywały gorące blaty kuchni do suszenia owoców, w tym jabłek.

Do suszenia przeznacza się owoce dojrzałe, ale twarde. Najlepiej nadają się do tego jabłka ze starych odmian, o zwartym miąższu, kruche, ale nie za bardzo soczyste. Do suszenia jabłek w piecu, na ramach z drutu zalecane jest krojenie ich w krążki a nie w ósemki, gdyż znacznie szybciej i lepiej schną.

Suszone jabłka zabierają bardzo mało miejsca, a odpowiednio przyrządzone nie ustępują w smaku świeżym owocom. Przez suszenie nie tracą nic ze swojej wartości, jedynie pozbawia się ich nadmiaru wody.

{"register":{"columns":[]}}